Tusk, Trzaskowski

i

Autor: Art Service, Tomasz Golla/Super Express

Wielka przewaga

Sondaż prezydencki. Trzaskowski nokautuje Tuska

2023-06-23 10:57

Cała Polska żyje teraz wyborami do parlamentu, ale już za dwa lata czekają nas wybory prezydenckie. Oczywiste, że Andrzej Duda nie wystartuje po raz trzeci, więc PiS będzie musiało poszukać nowego kandydata. Z kolei w Platformie Obywatelskiej najbardziej prawdopodobny jest wariant w którym to Rafał Trzaskowski weźmie udział w wyborach prezydenckich. Tego chcą wyborcy m.in. największej opozycyjnej partii.

Rafał Trzaskowski w 2020 roku dosłownie otarł się o zwycięstwo. Kandydat Koalicji Obywatelskiej przegrał co prawda w drugiej turze z Andrzejem Dudą, ale przewaga nie była zbyt wielka - nieco ponad 400 tysięcy głosów. Wiele jednak wskazuje na to, że obecny prezydent Warszawy wystartuje w wyborach prezydenckich w 2025 roku. Za takim rozwiązaniem opowiadają się m.in. zwolennicy największej opozycyjnej partii. Pracownia Ariadna zadała pytanie wyborcom, którzy w 2020 roku głosowali w drugiej turze na Rafała Trzaskowskiego: na którą z poniższych osób najchętniej oddałbyś głos w wyborach prezydenckich? Oto wyniki:

Rafał Trzaskowski - 47,4 proc.

Donald Tusk - 18,2 proc.

Szymon Hołownia - 12,5 proc.

Włodzimierz Czarzasty - 4,5 proc.

Władysław Kosiniak - Kamysz - 2,8 proc.

Radosław Sikorski - 1,5 proc.

Małgorzata Kidawa - Błońska - 0.9 proc.

Borys Budka - 0,4 proc.

Podobne pytanie sondażownia zadała osobom, które głosowały na Andrzeja Dudę. Tutaj zwycięża Mateusz Morawiecki, niespodzianką jest trzecie miejsce Małgorzaty Wassermann. Oto pełne wyniki:

Mateusz Morawiecki - 25,6 proc.

Jarosław Kaczyński - 15,7 proc.

Małgorzata Wassermann - 9,8 proc.

Beata Szydło - 8,3 proc.

Mariusz Błaszczak - 6,6 proc.

Zbigniew Ziobro - 3 proc.

Elżbieta Witek - 2,4 proc.

Kacper Płażyński - 1,7 proc.

Andrzej Duda zdecydował ws. lex Tusk!
Sonda
Czy Andrzej Duda jest dobrym prezydentem?