Rafał Trzaskowski, Andrzej Duda

i

Autor: Łukasz Gagulski/SE, AP Photo/Czarek Sokolowski

Wybory 2020. Sondaż prezydencki. Duda w opałach! Duża różnica w II turze

2020-06-25 9:20

Nowy sondaż prezydencki przygotowany przez pracownię Ipsos może przyprawić siwych włosów Andrzejowi Dudzie w podróży powrotnej z USA do Polski. W badaniu urzędująca głowa państwa nie ma wielkich szans na reelekcję, przegrywając w drugiej turze zarówno z Rafałem Trzaskowskim jak i Szymonem Hołownią. Co więcej, w jednej z grup społecznych Andrzej Duda nie dostałby się nawet do drugiej tury. Zobacz dokładne wyniki sondażu prezydenckiego przygotowanego dla portalu OKO.press.

Sondaż prezydencki przygotowany przez Ipsos w pierwszej turze daje zwycięstwo urzędującemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie. 40 proc. uczestników badania wskazało, że chciałoby jego reelekcji. Na drugim miejscu, z poparciem 27 proc., znalazł się Rafał Trzaskowski. Kandydat Koalicji Obywatelskiej ma dość bezpieczną przewagę nad zamykającym podium Szymonem Hołownią, którego wskazało 10 proc. respondentów. Na dalszych miejscach znaleźli się: kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak z poparciem 7 proc., kandydat Koalicji Polskiej Władysław Kosiniak-Kamysz z poparciem 5 proc. oraz kandydat Lewicy Robert Biedroń, który mógłby liczyć na wynik 4 proc. Co ciekawe, udany udział w debacie TVP sprawił, że na Waldemara Witkowskiego, prezesa Unii Pracy, swój głos oddałby 1 proc. ankietowanych. Ponadto 4 proc. ankietowanych nie potrafiło udzielić jednoznacznej i klarownej odpowiedzi. 

Zobacz także: Wybory 2020. Nowy sondaż prezydencki: Trzaskowski może otwierać szampana?

Na tym jednak pozytywne wieści dla Andrzeja Dudy się kończą. W przypadku starcia w drugiej turze z Rafałem Trzaskowskim obecny prezydent przegrałby  w stosunku 43 do 47 (gdzie na jego rywala 40 proc. oddałoby głos "zdecydowanie", a 7 procent "raczej", zaś na Dudę 37 proc. "zdecydowanie, a 6 procent "raczej"). W przypadku tej pary 9 proc. respondentów odpowiedziało "nie głosuję, nie wiem".

Co więcej, sondaż prezydencki dla OKO.press wskazuje, że Duda w drugiej turze przegrałby również z Szymonem Hołownią. Byłoby to nawet wyraźniejsze, gdyż wówczas zyskałby on 42 proc. (38 proc. "zdecydowanie"), zaś jego rywal 49 proc. (z czego 42 "zdecydowanie"). 7 procent ankietowanych wybrało odpowiedź "nie głosuję, nie wiem".

Wybory prezydenckie: prezentacja kandydatów

Co więcej, według tego sondażu prezydenckiego wynika, że gdyby głosowali tylko Polacy od 18 do 29 roku życia to Andrzej Duda nie byłby nawet w II turze wyborów. W tej grupie minimalnie wygrywa Trzaskowski (23 proc.), jednak tuż za nim plasuje się wiceprezes Ruchu Narodowego – Krzysztof Bosak (22 proc.). Następny jest Szymon Hołownia z 20 proc. poparciem wśród najmłodszych wyborców, natomiast Andrzej Duda znajduje się dopiero na czwartym miejscu z wynikiem 17 proc.

Jeden z redaktorów portalu przypomniał osobom, które powątpiewały na forum publicznym w dane uzyskane przez Ipsos:

QUIZ. Wybory 2020. Test wiedzy o Andrzeju Dudzie. Co wiesz o urzędującym prezydencie?

Pytanie 1 z 10
Andrzej Duda urodził się w 1972 roku w...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE