Jarosław Kaczyński

i

Autor: TOMASZ RADZIK/SUPER EXPRESS Jarosław Kaczyński

Sondaż partyjny po wybuchu wojny na Ukrainie. Takie poparcie ma teraz PiS

2022-03-04 14:16

Wojna na Ukrainie trwa już ponad tydzień, od 24.02.2022, gdy rosyjska armia zaatakowała Ukrainę. Konflikt zbrojny wpływa na wiele aspektów naszego życia. Polski rząd bardzo angażuje się w działania pomocowe na rzecz Ukraińców. Jak to wpływa na poparcie? Sondaż przeprowadzony na zlecenie Super Expressu przez Instytut Badań Pollster, jasno pokazuje, kto wygrałby wybory, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę.

Sytuacja na wschodzie Europy jest bardzo poważna. Od ponad tygodnia na Ukrainie trwa wojna z Rosją. Ten konflikt zbrojny wpływa na sytuację także w Polsce, która jako sąsiad Ukrainy bardzo mocno zaangażowała się w pomoc napadniętemu krajowi. Do Polski przyjeżdżają tysiące uchodźców szukających schronienia, cała Polska, a także rząd działa, by pomóc Ukraińcom. Do tego polskie władze mocno walczą o to, by Unia Europejska stanęła murem za Ukrainą. Jak to wszystko wpływa na społeczeństwo? Sondaż Instytutu Badań Pollster dla Super Expressu jasno pokazuje, jakie poparcie mają teraz naprawdę partie polityczne. W nowym sondażu wygrywa Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska, Partia Republikańska), która w porównaniu z naszym poprzednim sondażem ze stycznia 2022, uzyskała wyższe poparcie o 1,94 punktów procentowych.

Sondaż partyjny, luty 2022

i

Autor: SE/Maciej Turowicz

Czy faktycznie to obecna sytuacja polityczna na świecie wpłynęła na postawy obywateli i ich poparcie dla partii politycznych. Zdaniem politologa prof. Kazimierza Kika zdecydowanie tak:

 - W sytuacji zagrożenia, a to jest taki właśnie stan zagrożenia, na ogół ludzie koncentrują się wokół rządu - podkreśla politolog. I zwraca uwagę na jedno:Rząd akurat zaczyna prowadzić politykę spójną z Unią Europejską, a nawet jest inspiratorem pewnych działań, a UE idzie w stronę pewnych rozwiązań formułowanych w stosunku do kryzysu ukraińsko-rosyjskiego. Po pierwsze zagrożeni, a po drugie rząd staje w szerokim szyku europejsko-amerykańskim. Jest tu solidarny front ze znaczącą rolą Zjednoczonej Prawicy. Po drugie zdecydowana postawa PiS wobec agresji Putina, która stworzyła sytuację zagrożenia. Ta zdecydowana postawa, wobec tego konfliktu i Putina, zwiększa wiarygodność rządu i powoduje, że w tej chwili społeczeństwo koncentruje się wokół Zjednoczonej Prawicy ze względu na małą wiarygodność opozycji, a zwłaszcza PO kierowanej przez Tuska, który jest w europejskiej partii ludowej, która jednak ma na sumieniu Nord Strem 2, w związku z tym jest mniej wiarygodna wobec Rosji, niż PiS, niezależnie od tego jak było w rzeczywistości, ale takie jest odbiór - ocenia ekspert. 

Prof. Kik zauważa coś jeszcze, że sytuacja tak szybko się zmienia, iż trudno przewidzi, jak będzie wyglądało to poparcie dalej: 

- Sytuacja jest dynamiczna, i to są objawy pewnego etapu tej dynamiki, trudno powiedzieć, jak bezie niebawem. Jeżeli Rosja rozkręci konflikt i zdoła przejściowo opanować Kijów i postawi tam swój rząd oraz wycofa część wojsk, nie wszystkie bo tam będzie trwała wojna partyzancka, a inicjatywę straci Zełenski, to znów sytuacja się zmieni. Na dziś ten obraz i budowanie wspólnego frontu przeciw Putinowi w obronie Ukrainy to tu najbardziej wiarygodna jest strona rządy PiS, który d samego początku był antyrosyjski. Ta dynamiczność konfliktu będzie też wpływała na dynamikę poparcia dla poszczególnych ugrupowań politycznych w Polsce W tej chwili rząd jest w awangardzie postawy świata zachodniego, a to premiuje, w momencie jak się zmieni sytuacja, to wszystko jest otwarte. natomiast nie sądzę by wiarygodność opozycji rosła w warunkach kryzysu ukraińskiego - tłumaczy w rozmowie z nami prof. Kik.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 02-03.03.2022 na próbie 1041 dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3%.

prof. Antoni Dudek: Jeśli Putin uderzy, to notowania PiS pójdą w górę [Super Raport]