Sondaż. Nowe rozdanie w Sejmie! Podział mandatów wszystko zmienia

2021-10-25 7:45
Sondaż. Nowe rozdanie w Sejmie! Podział mandatów ujawnia prawdę
Autor: Piotr Grzybowski Nowy sondaż: Podział mandatów ujawnia prawdę

Z nowego sondażu wynika, że PiS może teraz liczyć na 36 proc. głosów wyborców, Koalicja Obywatelska na 25 proc., Polska 2050 na 14 proc., Lewica na 9 proc., Konfederacja na 5 proc. i a PSL 4,6 proc. To wyniki sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) opublikowanego w poniedziałek przez "Rzeczpospolitą". Podliczono, jak wyglądałby rozkład mandatów w Sejmie. To zmienia wszystko!

Nowy sondaż nie pozostawia złudzeń: PiS prowadzi, ale mógłby mieć spoty problem, jeśli chodzi o podział mandatów. W porównaniu z badaniem IBRiS dla "Rzeczpospolitej" z września, poparcie dla PiS wzrosło z 34 proc. do 36 proc., Koalicja Obywatelska notuje wzrost poparcia z 23,5 proc. do 25 proc., Polska 2050 poprawia notowania z 12 proc. do 14 proc., a Lewica z 7 proc. we wrześniu do 9 proc. w październiku. W tym czasie poparcie dla Konfederacji spadło z 6 proc. do 5 proc., a dla PSL-Koalicji Polskiej z 5 proc. do 4,6 proc. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej": "po wstępnym przeliczeniu poparcia na mandaty metodą D'Honta okazuje się, że opozycja, nawet startując osobno i bez PSL, czyli PO, Polska 2050 i Lewica, miałaby wyraźnie więcej mandatów (o ok. 40), niż PiS z Konfederacją". Według IBRiS, wzrosło zainteresowanie udziałem w wyborach. We wrześniu oddanie głosu deklarowało 51 proc. badanych, a październiku 54 proc. Spada natomiast odsetek wyborców niezdecydowanych. We wrześniu było ich 12,5 proc., a w październiku 7 proc.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadził ostatnie badanie dla "Rzeczpospolitej" w dniach 22-23 października na grupie 1 tys. 100 respondentów. 

ZOBACZ: Waldemar Kraska poruszony: To, co widzę w polskich sklepach to mnie przeraża

Sonda
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, to wziąłbyś w nich udział?
Express Biedrzyckiej - Jarosław Sellin: Opozycja ma silne wpływy za granicą
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE