Koronawirus

i

Autor: Pixabay

DRAMATYCZNE dane! Premier w opałach. Cała akcja może runąć w gruzach. Sondaż

2020-12-21 16:23

Co za dramat! Jak wynika z najnowszego badania Kantaru, Polacy bardziej boją się szczepionki przeciwko koronawirusowi, niż samej choroby! Najwięcej szczepionkowych sceptyków znajdziemy wśród osób najmłodszych (15 - 19 lat) oraz najstarszych (50 lat wzwyż). Szczegóły opublikowano w raporcie "Stosunek Polaków do szczepień przeciw koronawirusowi". Jeśli Polaków nie uda się przekonać do szczepień, cały plan Mateusza Morawieckiego zakładający "zaszczepienie większości społeczeństwa", może lec w gruzach!

Na nic zdały się zapewnienia rządu, ekspertów, lekarzy i naukowców. Polacy nie ufają szczepionce na Covid, którą opracowano w niecały rok. Twarde dane na ten temat przedstawiono w raporcie ośrodka badawczego Kantar przekazanego dla PAP. Jak się okazuje, porażające 47 proc. ankietowanych skłania się do twierdzenia, że bardziej boją się powikłań po szczepieniu, niż przebiegu infekcji Covid-19. 26 proc. respondentów bardziej obawia się jednak choroby, a 27 proc. badanych nie potrafiło określić, czy bardziej obawiają się choroby, czy też szczepienia.

Przypomnijmy, że pogłoski o niebezpieczeństwie szczepień dementowano wielokrotnie, także na łamach "Super Expressu".

- Funkcjonuje mit, że szczepionki są nieprzebadane, czy badane za krótko. To nieprawda. Komponenty szczepionek były badane dużo wcześniej. W 2002 r. pojawił się przecież wirus SARS i już wtedy była koncepcja takiej szczepionki. Nie jest więc tak, że składniki szczepionek są nowe, niedawno w całości wymyślone i nie było czasu na ich dokładne przebadanie - mówił naszym dziennikarzom dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń.

Dosłownie przed chwilą pierwsze szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer oraz BioNTech zatwierdziła Europejska Agencja Leków (EMA). 

- To wielki krok w walce z pandemią, to historyczny moment w świecie nauki - oceniła szefowa EMA Emer Cooke po tuż po ogłoszeniu autoryzacji dwóch szczepionek.

- Nasza ocena naukowa opiera się na sile dowodów naukowych dotyczących bezpieczeństwa, jakości i skuteczności szczepionki - informuje Cook i podkreśla, że dowody w przekonujący sposób pokazują, że korzyści są większe niż ryzyko".

ZOBACZ TEŻ:

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna? Lekarz konkretnie odpowiada

Szczepionka na koronawirusa. Prezydent Torunia apeluje do mieszkańców

Nowa szczep koronawirusa. Szczepionka będzie na niego skuteczna?

Szczepienia przeciw grypie
Nasi Partnerzy polecają