Jarosław Kaczyński

i

Autor: Marek Zieliński/SUPER EXPRESS Jarosław Kaczyński

Sondaż jak kubeł zimnej wody dla PiS. 27 proc. pogrąża partię

2022-06-09 13:22

Sondaż opublikowany przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych wprost pokazuje, że strategia polityczna Zjednoczonej Prawicy się nie sprawdza tak, jak politycy formacji by sobie tego życzyli.

Wyniki najnowszego sondażu zaprezentowane przez IBRiS mówią same za siebie. Strategia polityczna Zjednoczonej Prawicy nie sprawdza się. Mimo bowiem wyraźnego zwarcia z Unią Europejską i konfrontacyjnego podejścia w dialogu z instytucjami unijnymi, Polacy coraz bardziej ufają wspólnocie.

Sondaż: Rośnie zaufanie do Unii Europejskiej

Wygląda na to, że przekazy w mediach kontrolowanych i sprzymierzonych z rządem Prawa i Sprawiedliwości nie odnoszą takiego efektu, jakiego życzyliby sobie decydenci. Zgodnie bowiem z wynikami sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Onetu, zaufanie do Unii europejskiej na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy wyraźnie wzrosło. 

W listopadzie 2020 roku 55 proc. Polaków deklarowało zaufanie do UE, a obecnie jest to już 62,1 proc. głosów. W tym samym czasie nieufność do UE wzrosła jedynie o 1 punkt procentowy z 26 proc. do 27 proc. głosów. Dobrą wieścią dla UE jest również spadek obojętnych wskazań: w listopadzie 2020 roku 19 proc. Polaków deklarowało obojętność wobec UE, a w czerwcu 2020 to już tylko 11 proc. badanych.

Poniżej zdjęcia, które prezentują polskich najpopularniejszych polityków w okresie ich dzieciństwa

PiS przegrywa nie tylko walkę z UE. Trybunał Konstytucyjny tonie w nieufności

Złą wiadomością dla Prawa i Sprawiedliwości jest nie tylko przegrana w walce o serca Polaków z Unią Europejską. Sondaż IBRiS pod lupę wziął także inne instytucje. I warto przytoczyć, że większym od UE zaufaniem wśród Polaków cieszy się NATO z wynikiem 81,9 proc. oraz Wojsko Polskie, które poparło 78,8 proc. głosów.

Jednak to, co może zaboleć na Nowogrodzkiej najbardziej, to kiepskie wyniki Sejmu, rządu i Trybunału Konstytucyjnego. Te trzy instytucje zgromadziły więcej nieufności niż zaufania.

Deklarację zaufania do Sejmu złożyło 37,3 proc. badanych, a nieufność 54,4 proc. Polaków. Rząd "cieszy się" największym odsetkiem osób wskazujących na nieufność do niego - 33,7 proc. ankietowanych ufa ekipie Morawieckiego, ale aż 60,5 proc. robi coś odwrotnego. Trybunał Konstytucyjny, zmieniony przez PiS w wygodne lądowisko dla swoich polityków ma zaufanie 29 proc. Polaków, przy czym nie ufa mu 51,6 proc. badanych.

Sonda
Ufasz Unii Europejskiej i jej instytucjom?
Express Biedrzyckiej 08.06 (Krzysztof Śmiszek, Andrzej Byrt) Sedno Sprawy: Krzysztof Sobolewski
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE