pieniądze/banknoty

i

Autor: Materiały prasowe

Polacy gotowi na mniejsze świadczenia

Sondaż: Drożyzna dociska Polaków. Jesteśmy gotowi oddać świadczenia za niższą inflację

2022-11-01 18:27

Bardzo interesujący sondaż przeprowadziła pracownia SW Research, która w swoim badaniu zapytała Polaków o walkę z inflacją. Przypomnijmy, że ten tydzień zaczęliśmy od informacji, że w październiku inflacja wzrosła do 17,9 proc. i tym samym jest najwyższa od 1996 roku. Ceny wciąż rosną, co sprawia, że Polacy gotowi są rezygnować z wysokości świadczeń.

Sondaż przeprowadzony przez SW Research na zlecenie Rzeczpospolitej został w dniach 25-26 października na grupie 800 internautów powyżej 18 roku życia. Termin przeprowadzenia badania sugeruje, że respondenci nie znali jeszcze wyniku inflacji za październik, co mogłoby mieć wpływ na końcowe liczby.

Sondaż SW Research: Polacy gotowi na niższe świadczenia, by zbić inflację

Rezultaty badania i tak robią wrażenie. Okazuje się bowiem, że Polacy w dużej mierze są w stanie zrezygnować z obecnych stawek świadczeń socjalnych. Na pytanie, "czy rząd powinien ograniczać świadczenia finansowe dla Polaków aby obniżyć poziom inflacji w Polsce?" niemal połowa ankietowanych (47,9 proc.) odpowiedziała twierdząco.

Przeciwnych temu rozwiązaniu jest natomiast trochę więcej niż 1 osoba na 4 ankietowanych (25,9 proc.), a 26,2 proc. respondentów nie ma zadania w tej kwestii. Wyraźnie widać więc, że choć zwolenników zaciskania pasa jest niemal dwa razy więcej niż przeciwników zmniejszania kwot świadczeń socjalnych, to wciąż duży odsetek Polaków nie wie, co ma o tym myśleć.

Kto chce mniejszych świadczeń dla zbicia inflacji? To przede wszystkim młodzi, wykształceni z ośrodków miejskich

Częściej od kobiet to mężczyźni opowiadali się za zmniejszeniem świadczeń socjalnych (43 proc. vs. 53 proc.), a do wieku 24 lat aż 58 proc. Polaków chce zmniejszania stawek. 6 na 10 Polaków, którzy zarabiają w przedziale 3 tys. - 4 tys. netto popiera ograniczanie świadczeń, jak i co druga osoba z wyższym wykształceniem, a także 52 proc. mieszkańców miast do 200 tys. mieszkańców. 

Poniżej galeria, w której zobaczycie Andrzeja Dudę z ojcem Janem Dudą na Wawelu z okazji Wszystkich Świętych

Sonda
Przejmujesz się inflacją?
Marek Sawicki: PiS doprowadza to państwo do ruiny [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]