Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda wraz z ojcem odwiedzili cmentarz w Krakowie. Zapalili znicze

2022-11-01 11:33

Prezydent Andrzej Duda wraz z ojcem - krakowskim profesorem Janem Tadeuszem Dudą zjawili się wieczorem 31 października na Cmentarzu Salwatorskim, aby wspomnieć zmarłych. Zapalili znicze i złożyli kwiaty na nagrobku opozycjonisty Mirosława Dzielskiego.

Prezydent Duda odwiedził grób opozycjonisty

Prezydent wraz z ojcem pojawił się na krakowskim cmentarzu w poniedziałek wieczorem. Andrzej i Jan Tadeusz Duda byli w obstawie ochroniarzy. Prezydent przybył na cmentarz ze zniczami i chryzantemami, które wraz z ojcem złożyli na grobie Mirosława Dzielskiego, opozycjonisty z czasów PRL, działacza politycznego i filozofa. Andrzej Duda po zapaleniu zniczy pogrążył się w zadumie i modlitwie.

Mirosław Dzielski w latach 80. XX w., działał w opozycji antykomunistycznej w Krakowie. Był m.in. członkiem Sekcji informacji Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Małopolski, a także rzecznikiem zarządu. Pełnił także funkcję doradcy Komisji Robotniczej hutników NSZZ "Solidarność". Wygłaszał przemowy w kościołach, a w czasie stanu wojennego ukrywał się przed prześladowaniem przez ówczesną władzę. Pod koniec lat 80. został członkiem komitetu obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Zmarł w 1989 w Stanach Zjednoczonych z powodu choroby. Do USA pojechał na stypendium. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Sonda
Pójdziesz na cmentarz 1 listopada?
Prezydent Andrzej Duda z ojcem na cmentarzu
Nasi Partnerzy polecają