Olszański

i

Autor: Norbert Nieznanicki/AKPA Olszański

Groził politykom śmiercią

Słynny "Jaszczur" trafił do więzienia. Kim jest Wojciech Olszański?

2022-11-02 15:53

Policja zatrzymała Wojciecha Olszańskiego. Patostreamer i skrajnie prawicowy działacz ma odbyć karę pozbawienia wolności. Informację o zatrzymaniu "Jaszczura" przez policję przekazał jego współpracownik Marcin Osadowski.

- W dzień ważnego dla wszystkich Polaków święta, Wojciech Olszański, przywódca ruchu Rodaków Kamratów oraz wyrosłej na jego bazie partii politycznej, w czasie odbywania dozoru policyjnego został zatrzymany celem odbycia wyroku pozbawienia wolności - przekazał 1 listopada Marcin Osadowski.

Przypomnijmy, że w tym roku "Jaszczur"(pseudonim Olszańskiego przyp. red.) trafił do aresztu za grożenie politykom śmiercią. To jednak nie sprawiło, że Olszański zmienił swoją postawę. Po wyjściu z aresztu na wolność kontynuował publikowanie materiałów. 

Kim jest Wojciech "Jaszczur" Olszański?

Olszański jest aktorem, znanym m.in. z występów w Teatrze Narodowym. Około 2016 roku, gdy pod pseudonimem Aleksander Jabłonowski zaczął występować na YouTubie, głosząc skrajnie nacjonalistyczne i prorosyjskie hasła. Znakiem rozpoznawczym stał się jego ubiór: furażerka i wojskowy mundur z naszywką „Śmierć wrogom Ojczyzny". "Rzeczpospolita" informowała o tym, że Olszański rozpoczął formalizowanie swojego ruchu. Złożył wniosek o rejestrację partii w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

To nie żart! "Jaszczur" chce rejestrować partię. "Gwiazda" internetu wystartuje w wyborach?

Olszańskiemu postawiono zarzuty dot. nawoływania do nienawiści 

W sierpniu prokuratura postawiła Olszańskiemu zarzuty publicznego nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym i znieważenia członków narodu żydowskiego z powodu przynależności narodowościowej. Prokuratura chciała, by trafił do aresztu. Sąd się na to nie zgodził.

"Olszański był całkowicie zaskoczony zatrzymaniem. Policjanci zadziałali bowiem tym razem bardzo sprawnie i pragmatycznie. Zamiast uganiać się za Olszańskim - po prostu zatrzymali go, gdy przyszedł podpisać dozór na wyznaczonej komendzie. Chcemy podkreślić, że to dopiero pierwszy wyrok pozbawienia wolności jaki zapadł w pierwszym zakończonym procesie. Dzięki naszym działaniom toczą się już bowiem kolejne trzy procesy przeciwko Olszańskiemu" - poinformował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Patostreamer „Proboszcz” ledwo przeżył. Jest wyrok sądu dla jego oprawcy
Nasi Partnerzy polecają