Sklep otwarty

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Sklepy otwarte 1, 2 i 3 maja w Toruniu. Gdzie zrobimy zakupy w majówkę? [Biedronka, Lidl, Żabka]

Co na to sieci handlowe?

Sklepy będą czynne tylko do godz. 21!? Nowy pomysł Solidarności

2022-11-15 5:10

Sieci sklepów skracają godziny otwarcia, aby zaoszczędzić na drogim prądzie i ogrzewaniu. Niewykluczone, że wiele sieci handlowych zacznie zamykać placówki już o godzinie 21! – Zwróciliśmy się z takim apelem do Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji – mówi Alfred Bujara (62 l.), przewodniczący handlowej Solidarności.

Apel o zamykanie sklepów o godzinie 21.00

Kryzys energetyczny daje się we znaki właścicielom dużych sklepów, którzy płacą krocie za prąd i za ogrzewanie. Nic dziwnego, że w placówkach wyłączane są zbędne lampy i obniżana jest temperatura. Sieć sklepów Netto od listopada skróciła zaś godziny obsługi klientów. Niewykluczone, że wszystkie duże sieci handlowe zaczną wcześniej zamykać placówki. Związkowcy z Solidarności zwrócili się do zrzeszającej je Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji z apelem o zamykanie sklepów o godzinie 21. Alfred Bujara, przewodniczący handlowej Solidarności, tłumaczy, że w hipermarketach godzinowe obroty po 21 stanowią poniżej 1 proc. całodziennego utargu.

Czekają nas rekordowo drogie święta! Ekonomista nie ma wątpliwości

– Ruch w sklepach po godzinie 21.00 radykalnie spada. Z danych, które pozyskaliśmy, wynika, że w przypadku hipermarketów utarg między godziną 21.00 a 22.00 stanowi poniżej 1 proc. całodziennych przychodów sklepu. Z kolei w segmencie dyskontów jest to ok. 2 proc. całodziennego utargu. Przychody uzyskiwane ze sprzedaży są znacznie niższe od kosztów funkcjonowania sklepów – czytamy w piśmie skierowanym do POHiD.

Pracownicy wcześniej wrócą do domu

Ale związkowcom przede wszystkim chodzi o odciążenie pracowników handlu. – Zdecydowana większość osób zatrudnionych w handlu to kobiety. Gdy kończą pracę w środku nocy, często nie ma już autobusu, którym mogłyby wrócić do domu – mówi Bujara.

To nie ogrzewanie najbardziej martwi Polaków! Co innego spędza im sen z powiek

POHiD nie ustosunkowała się jeszcze do pomysłu związkowców. Prezes Organizacji, Renata Juszkiewicz nie odpowiedziała na pytania "Super Expressu" w tej sprawie.

Politycy od kuchni - Kazimierz Kik
Sonda
Czy sklepy powinny być zamykane o godzinie 21?

Jak Polacy reagują na pomysły polityków?

Posłuchaj, co mówią ludzie na bazarze. UWAGA: OSTRY JĘZYK!

Listen to "Polacy mają dość polityków. Oni będą SIEDZIEĆ! AWANTURA na bazarze" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany