Skandalicznie wysokie pensje w gabinetach politycznych! Paweł Kukiz chce je zlikwidować

2016-02-05 3:00

Gabinety polityczne bywają nazywane trampoliną do dalszej kariery. Często pracują tu młodzi ludzie z niewielkim doświadczeniem. Ale za to z partyjnymi koneksjami i gigantyczną pensją! Paweł Kukiz (53 l.) przekonuje, że gabinety polityczne są zbędne i domaga się ich likwidacji. A przy okazji ujawnia gigantyczne zarobki osób w nich zatrudnionych.

Do 6608 złotych za doradzanie ministrowi, a 7714 premierowi, jeszcze więcej za bycie szefem jego gabinetu politycznego, bo nawet 13 300. Pensja asystenta to "jedynie" do 4438 złotych. Takie stawki za pracę w gabinetach politycznych ujawnił Paweł Kukiz. - Gabinety polityczne zatrudniają ponad 10 tys. doradców i asystentów, a nie wytwarzają żadnej wartości dodanej dla obywateli. Według naszych obliczeń dzięki likwidacji gabinetów politycznych podatnicy zaoszczędzą nawet 500 mln złotych - czytamy na specjalnie utworzonej przez działaczy Kukiz'15 stronie internetowej. Posłowie Kukiz'15 twierdzą, że pracownicy gabinetów nie mają jasno określonych obowiązków, wykonują pracę na rzecz partii, a mimo to dostają niemałe pieniądze z budżetu państwa. Jeszcze jakiś czas temu likwidację gabinetów postulował PiS. - Nie ma żadnego powodu, by zatrudniać kilkanaście tysięcy pracowników politycznych, bardzo różnie dobieranych - mówił w 2012 roku Jarosław Kaczyński (67 l.). Ale to było w czasach, gdy PiS był w opozycji. Tymczasem, jak zauważa Kukiz, partia prezesa zatrudniła w gabinetach 90 nowych osób. - Pracownicy gabinetów pracują bardzo ciężko od świtu do nocy - mówiła w radiowej Trójce szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa (50 l.). Zapytana o liczbę osób zatrudnionych w gabinetach, powiedziała, że "teraz i tak jest ich mało, bo kiedyś na osobę przypadało więcej doradców".

Zobacz także: Jarosław Kaczyński zapowiada: powstanie pomnik smoleński

szef gabinetu politycznego prezesa Rady Ministrów 13 300 zł

szef gabinetu politycznego wiceprezesa Rady Ministrów 12 208 zł

szef gabinetu politycznego ministra 11 046 zł

główny doradca prezesa Rady Ministrów 10 682 zł

doradca prezesa Rady Ministrów 7714 zł

doradca wiceprezesa Rady Ministrów 7476 zł

doradca ministra 6608 zł

doradca sekretarza stanu 5964 zł

asystent polityczny 4438 zł

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE