Adam Niedzielski. Konferencja ministra zdrowia

i

Autor: TOMASZ GZELL/PAP Adam Niedzielski. Konferencja ministra zdrowia

Siedmiodniowa kwarantanna od wtorku. Sprawdź jakie nowe zasady obowiązują

2022-01-24 17:39

W Dzienniku Ustaw opublikowano w poniedziałek 24 stycznia br. rozporządzenie skracające do siedmiu dni czas odbywania kwarantanny dla osób narażonych na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. To oznacza, że nowe regulacje wejdą w życie od wtorku 25 stycznia. MZ informuje, że osoby, które rozpoczęły odbywanie kwarantanny przed dniem wejściem w życie rozporządzenia, odbywają ją na wcześniejszych zasadach.

Zmienione rozporządzenie – w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego – wejdzie w życie z dniem następującym po ogłoszeniu, czyli 25 stycznia. Zgodnie z rozporządzeniem w odniesieniu do osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19, oraz osób, które miały styczność ze źródłem zakażenia, kwarantanna będzie kończyła się po siedmiu dniach (obecnie po 10 dniach).

MZ podnosi, że osoby, które rozpoczęły odbywanie kwarantanny przed dniem wejściem w życie rozporządzenia, odbywają ją na wcześniejszych zasadach.

Czytaj także: Pandemia najmocniej uderzyła w tę branżę! Gigantyczny spadek

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. W razie niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem. 

Sonda
Czy szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe?