Tajemnica lat 80.

Sensacyjne informacje o Wojciechu Jaruzelskim! Stan wojenny był koniecznością?! Generał Skrzypczak odsłania karty historii

Dyskusja o tym, jaką rolę w najnowszej polskiej historii odegrał Wojciech Jaruzelski, chyba nigdy się nie skończy. Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego do dziś jest różnie oceniana przez Polaków. Sam generał i I sekretarz KC PZPR uważał, że wobec groźby wkroczenia Rosjan do Polski było to "mniejsze zło". Wielu ekspertów twierdzi jednak, że towarzysze radzieccy nie zdecydowaliby się na najazd na Warszawę, mimo że - jak wskazują - miał o to prosić sam Jaruzelski. Inne światło na tę sprawę i postać Wojciecha Jaruzelskiego rzuca polski generał Waldemar Skrzypczak, który już w wolnej Polsce był dowódcą Wojsk Lądowych i wiceministrem obrony narodowej.

Waldemar Skrzypczak wystąpił w programie "Politycy od kuchni", gdzie pokazał, jak mieszka, i opowiedział o swoim codziennym życiu. Podczas rozmowy z Piotrem Lekszyckim i Kamilem Szewczykiem nie zabrakło jednak wątków politycznych i historycznych. Były dowódca wojsk lądowych służbę zaczynał jeszcze w Polsce Ludowej i dobrze poznał armię z czasów generała Wojciecha Jaruzelskiego. To jednak nie wszystko. Gen. Waldemar Skrzypczak opowiedział o pewnej rozmowie z kolegami żołnierzami z Czechosłowacji i ZSRR. Czy Armia radziecka szykowała się na wjazd do Polski? Słowa generała mają do myślenia. 

Nie przegap: Tajemnica grobu Wojciecha Jaruzelskiego. Generała rozdzielono z żoną po śmierci. Musicie to zobaczyć! [ZDJĘCIA]

W naszej galerii i wideo prezentujemy, jak pod Warszawą mieszka generał Waldemar Skrzypczak

Politycy Od Kuchni - Gen. Waldemar Skrzypczak

Skrzypczak: "Przerabiano marsz do Polski"

Powstanie "Solidarności" mocno uwierało PZPR i naszych "moskiewskich braci". Kryzys w Polsce początku lat 80. coraz bardziej dawał się we znaki w całym bloku socjalistycznym. Czy jednak faktycznie ZSRR zdecydowałby się na interwencję wojskową? Czy Wojciech Jaruzelski obawiał się armii radzieckiej i dlatego wprowadził stan wojenny? - Ewidentnie przygotowania były na poziomie taktycznym i operacyjnym. Nie wnikam w politykę. Na poziomie taktycznym przerabiano marsz do Polski - nie ma wątpliwości Waldemar Skrzypczak. 

Ja mam inną perspektywę niż ci wszyscy występujący w telewizji historycy, których nazywam histerykami. W 1984 roku rozpocząłem studia w Akademii Sztabu Generalnego w Rembertowie i w grupie mojej było trzech obcokrajowców: Rosjanin, Czech i Węgier. Dochodziło wówczas do spotkań towarzyskich, przy których piliśmy też wódkę. Wtedy rzeczywiście można było wymienić poglądy. Kolega rosyjski mi opowiadał, że oni w 1980 roku przejechali od naszej wschodniej aż do zachodniej granicy w kierunku południowym. Jako turyści na wycieczce byli, z żonami. Autobusami jeździli w lipcu i sierpniu, rozpoznawali drogi i mosty, przepusty... Wszystkie miejsca, którędy mogłaby iść jego dywizja. Czyli oni w 1980 roku być może przewidywali interwencję w Polsce, skoro takie rozpoznanie prowadzili. W tej grupie, która z nimi jechała był cały sztab dywizji i dowództwa pułków. Mój kolega z Czech z kolei opowiadał, że też robili rozpoznanie południowej granicy gdzieś w rejonie Kudowa-Nachod. Dla mnie wejście było zatem realne - ocenił generał. 

Skrzypczak: Jaruzelski był nielubiany

Podczas rozmowy w programie "Politycy od kuchni" Waldemar Skrzypczak mówił też o samym generale Wojciechu Jaruzelskim. Słowa byłego wiceministra obrony narodowej dla wielu zabrzmią sensacyjnie, bo część osób miała zupełnie inny obraz człowieka, który odpowiada za wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. - Wśród młodzieży oficerskiej generał Wojciech Jaruzelski był nielubiany - stwierdził Skrzypczak. -Pamiętam zachowanie Floriana Siwickiego (człowieka Jaruzelskiego, byłego szefa MON - red.) w stosunku do oficerów Akademii Sztabu Generalnego. Traktował nas byle jak. Miałem tylko z nim jedną styczność. Na poligonie w Żaganiu nas zignorował, przechodząc obok nas - obok kwiatu armii - zupełnie obojętnie. Byłem trochę zdziwiony, ja sobie moich podwładnych nigdy tak nie pozwoliłem traktować - podkreślił Waldemar Skrzypczak.

Czytaj też: Tak mieszkał gen. Wojciech Jaruzelski [DUŻO ZDJĘĆ]

Sonda
Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce była słuszna?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają