Emeryci

i

Autor: Shutterstock

Renta rodzinna krzywdzi kobiety

Seniorzy domagają się wyższych wdowich emerytur! Projekt ustawy zakłada wypłatę dwóch świadczeń

2022-08-17 5:10

Seniorzy po śmierci małżonków, są skazani na przeżycie z jednej emerytury. W Sejmie czeka na rozpatrzenie projekt ustawy, która zapewni wdowom dwa świadczenia. – Ich emerytury powinny być wyższe. Nasz postulat musi zostać wysłuchany – mówi Elżbieta Ostrowska, szefowa Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów.

Renta rodzinna krzywdzi wdowy

Kiedy umierają emeryci, ich żony mają wybór – utrzymać się z własnej emerytury, czy przejść na rentę rodzinną, zwaną wdowią emeryturą, bo ma ona równowartość 85 proc. emerytury zmarłego małżonka. – Problem dotyka głównie seniorek, bo panowie wcześniej odchodzą. Kobiety zostają z emeryturą z reguły niższą od emerytury mężczyzny i muszą same pokrywać dotychczasowe wydatki – tłumaczy Elżbieta Ostrowska, przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. – Większość kobiet wybiera rentę rodzinną, ale ona jest i tak niższa od dwóch emerytur, z których małżonkowie się utrzymywali – dodaje.

Waloryzacja 2023 dwa razy wyższa! Średnia emerytura wzrośnie o 378,80 zł

Express Biedrzyckiej: Ekonomista wskazał, kiedy emeryci dostrzegą, o co naprawdę chodzi z 14. emeryturą

Projekt Lewicy czeka w "zamrażarce"

W maju Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy, która pozwoli wdowom na pobieranie dwóch świadczeń: własnego oraz po mężu. Jedno będzie wypłacane w wysokości 100 proc. a drugie w wysokości 25 proc. Która emerytura będzie cała – zdecyduje sama wdowa. – Ustawa ma poprawić los osób, które straciły małżonków i są nagle w gorszej sytuacji – tłumaczy posłanka Lewicy Wanda Nowicka (66 l.).

Coraz bliżej do wypłaty 14. emerytury. Seniorzy mogą odliczać dni

Projekt ustawy do dziś nie został wprowadzony pod obrady Sejmu. – Wdowie emerytury powinny być wyższe. Liczę, że nasz postulat zostanie wreszcie wysłuchany – apeluje Elżbieta Ostrowska.

EMERYCIE, PRZY OKAZJI SPRAWDŹ  W GALERII ZDJĘĆ NIŻEJ, ILE ZYSKASZ WE WRZEŚNIU, GDY DOSTANIESZ 14. EMERYTURĘ:

Sonda
Jesteś zadowolony ze swojej emerytury?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE