Emeryci

i

Autor: Shutterstock

Coraz bliżej do wypłaty 14. emerytury. Seniorzy mogą odliczać dni

2022-08-16 5:15

Już za 9 dni pierwsi seniorzy dostaną 14. emeryturę. Ten ekstradodatek w wysokości 1217,98 zł jest dla najstarszych Polaków wielką pomocą przed zimą z rekordowo drogim opałem i rosnącymi stawkami za prąd. Nie wszyscy jednak dostaną całą czternastkę, ponieważ przy wypłacie tego dodatku obowiązuje próg dochodowy.

Czternastka drugi raz w historii

W tym roku seniorzy otrzymają drugi w historii polskiego systemu emerytalnego dodatek, nazywany czternastą emeryturą. ZUS informuje, że to dodatkowe roczne świadczenie pieniężne trafi do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe.

Większość emerytów, czyli ok. 7,7 mln osób, dostanie pełną kwotę – 1217,98 zł. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Czternastka będzie wypłacana wraz z comiesięczną rentą lub emeryturą. Pierwsze wypłaty ruszą już za 9 dni, bo 25 sierpnia. Kolejni seniorzy otrzymają dodatek w terminach: 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Osoby, które otrzymują świadczenia przedemerytalne – dostaną wypłaty we wrześniu. 

Emerycie, sprawdź, ile dostaniesz z ZUS we wrześniu 2022. Emerytura i czternastka [KONKRETNE WYLICZENIA]

Nie trzeba składać wniosków

Aby dostać 14. emeryturę, nie trzeba składać wniosków, bo zostanie ona wypłacona z automatu. Jeśli czyjaś emerytura jest zajęta przez komornika, nie trzeba się martwić – czternastka jest wolna od zajęć. Decyzją rządu tegoroczna czternastka (w odróżnieniu od dodatku wypłaconego w 2021 r.) jest zwolniona z podatku dochodowego.

Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE