seniorzy emeryci

i

Autor: Mastercard seniorzy emeryci

Wypłata gwarantowana z ZUS

Seniorze, sprawdź, jak nie stracić pieniędzy. Środki z subkonta ZUS można dziedziczyć

2022-10-22 6:24

Polacy, którzy przeszli na emeryturę, a mają w ZUS subkonto, powinni wskazać osobę, która odziedziczy zgromadzone na nim środki, po śmierci seniora. W przeciwnym razie pieniądze przepadną, a chodzi o niemałą kwotę.

Dla kogo „wypłata gwarantowana”. Kto dziedziczy środki na subkoncie ZUS?

Na naszym subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych znajdują się przeważnie środki z OFE. ZUS przypomina, że można je dziedziczyć. - „Wypłata gwarantowana” to jednorazowa wypłata pieniędzy, która przysługuje osobie lub osobom, które wskazał właściciel subkonta w ZUS po jego śmierci. - Jak duże środki można odziedziczyć? Według money.pl w 2020 ., ZUS dokonał 39 536 „wypłat gwarantowanych”, a ich średnia wynosiła 13 152 zł. Osobami uposażonymi do „wypłaty gwarantowanej” mogą być: mąż lub żona, członkowie rodziny, czyli dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, wnuki, rodzeństwo, ale również osoby, które nie są członkami rodziny – twierdzi ZUS. Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik ZUS na Dolnym Śląsku, informuje, że seniorzy często pytają, co się dzieje z pieniędzmi zgromadzonymi na subkoncie. - Niewielu z nich wie, że mogą wyznaczyć osoby, które będą spadkobiercami po śmierci seniora – informuje i dodaje, że w dyspozycji na wypadek śmierci można wskazać nie tylko jedną, ale nawet kilka osób.

Pieniądze z ZUS dla kilku osób

Rzeczniczka oddziału ZUS wyjaśnia, że przy wskazaniu do wypłaty gwarantowanej kilku osób, można określić procentowy udział w wypłacie dla każdej z nich. Jeśli tego się nie zrobi, to ZUS założy, że udziały tych osób są równe. Warto pamiętać, że przy procentowym oznaczaniu udziału dla poszczególnych uposażonych suma powinna być równa 100 proc. Osoby, które mają ze współmałżonkiem wspólność majątkową i chcą żeby to on dziedziczył – nie muszą składać wniosku ze wskazaniem współmałżonka, jako osoby uposażonej gdyż to on staje się on automatycznie osobą uposażoną do tej wypłaty.

Waloryzacja emerytur i rent. Szykuje się duża podwyżka. Gwarantowane 250 zł! - Osoby, w związkach małżeńskich, które zamierzają uposażyć do wypłaty gwarantowanej kogoś spoza rodziny, powinny uzyskać na to pisemną zgodę współmałżonka, który z kolei musi wypełnić oświadczenie ze zgodą na wypłatę konkretnej osobie – przestrzega Kowalska-Matis.

Warunek wypłaty środków

Prawo do całości lub części wypłaty przysługuje osobie lub osobom uposażonym, gdy śmierć emeryta nastąpiła w ciągu trzech lat od miesiąca, w którym ZUS po raz pierwszy wypłacił emeryturę. Oczywiście wskazanie osoby uposażonej staje się bezskuteczne, jeśli ta osoba wcześniej zmarła. Wtedy udział zmarłej uposażonej osoby, przypada w równych częściach innym wskazanym, chyba, że właściciel subkonta zadecyduje inaczej.

Formularz, który służy do wskazania lub zmiany osób uposażonych, które nabędą prawo do wypłaty gwarantowanej jest dostępny w każdej placówce ZUS. Druk ma symbol EWG-W. Ponadto do dyspozycji zainteresowanych jest też formularz EWG-O, czyli „Oświadczenie współmałżonka o wyrażeniu zgody na wskazanie osoby uposażonej – innej niż członek rodziny”. Formularze są też dostępne do wypełnienia i wydrukowania lub do pobrania na stronie www.zus.pl w zakładce „Wzory formularzy”.

Politycy od kuchni - Władysław Teofil Bartoszewski
Sonda
Czy znasz stan swojego subkonta w ZUS?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany