Propozycje zmian w przepisach znajdują się w Porozumieniu strony pracowników i strony pracodawców na rzecz aktywnego starzenia, które podpisali członkowie zespołu do spraw prawa pracy w Radzie Dialogu Społecznego. Dokument był dyskutowany przez prawie rok, a jego zapisy, czyli zachęty do zatrudniania kobiet po 55. roku życia i mężczyzn powyżej 60 lat, wynikały z unijnych przepisów.
Obecnie pracownikom przysługuje jedna, 15-minutowa przerwa w pracy. Zgodnie z nowymi przepisami, pojawi się druga, jeśli dniówka wyniesie więcej niż dziewięć godzin, a trzecia – gdy czas pracy przekroczy 16 godzin. W przepisach pojawi się też preferencyjna składka na ZUS i obniżony podatek. Szczegóły nowych przepisów będą jeszcze przedmiotem obrad RDS w 2020 r. Ważne jest jednak, że udało się zawrzeć porozumienie, ponieważ bez niego rząd nie pochyliłby się nad nowymi propozycjami.
– Nie było większych rozbieżności między nami i stroną społeczną. Przepisy są korzystne dla wszystkich zainteresowanych – komentuje Jakub Bińkowski, ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w zespole RDS. – Propozycja przepisów zostanie teraz przedstawiona stronie rządowej i od niej będzie zależało, czy przepisy trafią rafią do procesu legislacyjnego – dodaje.
Seniorze, łatwiej dorobisz do emerytury!
2019-12-31
6:00
Dodatkowe przerwy w pracy, obniżony podatek dochodowy i mniejsze składki na ZUS – to ma skłonić seniorów do dłuższej aktywności, a pracodawców zachęcić do zatrudniania starszych pracowników. Przedsiębiorcy i związkowcy dali w ten sposób rządowi zielone światło dla wprowadzenia takich zachęt do prawa pracy, by poprawić budżet seniorów.