Dariusz Piontkowski (PiS)

i

Autor: Łukasz Stepaniuk Dariusz Piontkowski (PiS)

Senat za odrzuceniem "Lex Czarnek"! Piontkowski: "Debata miała bardzo polityczny charakter"

2022-02-04 17:45

W piątek, 4 lutego 2022 roku, Senat debatował nad przygotowaną przez MEiN nowelą Prawa oświatowego, nazywaną przez opozycję "Lex Czarnek". Projekt miał wzmocnić rolę kuratorów oświaty oraz zmienić zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach. Senat był za odrzuceniem projektu w całości. Dzisiejszą debatę w ostrych słowach skomentował wiceminister Dariusz Piontkowski.

W debacie na temat "Lex Czarnek" uczestniczył wiceminister Dariusz Piontkowski, który powiedział dziennikarzom, że nowela zawiera szereg zapisów bardzo korzystnych dla szkół, nauczycieli, dyrektorów, rodziców i samych uczniów. - Pozwala rodzicom uzyskać szerszą informację na temat oferty przygotowywanej przez organizacje i stowarzyszenia, które chcą prowadzić zajęcia dla dzieci - podkreślił Piontkowski. - Debata w Senacie o noweli Prawa oświatowego miała bardzo polityczny charakter. Państwo senatorowie nie kryli tego, że tak naprawdę ich pozycja polityczna decyduje o tym, jaki mają pogląd na temat tej noweli - mówił wiceminister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Jak dodał, "to rodzic ostatecznie będzie decydował o tym, czy jego dziecko skorzysta z oferty organizacji pozarządowych, czy nie". - Do pomocy będzie miał dodatkowo opinie Rady Rodziców, kuratora oświaty, które m.in stwierdzą, czy oferta organizacji pozarządowych jest odpowiednia do wieku ucznia, do jego możliwości psychofizycznych - zaznaczył Piontkowski.

Zobacz także: Co to jest Lex Czarnek? Co zakłada nowelizacja ustawy?

Sedno Sprawy - Dariusz Piontkowski

Według Dariusza Piontkowskiego, "ustawa w żaden sposób nie ogranicza samorządu". - Przyznaje jedynie kuratorowi oświaty w ramach nadzoru pedagogicznego możliwość wyegzekwowania przepisów, gdyby dyrektor szkoły nie chciał realizować zaleceń, które mówią o przestrzeganiu prawa - podkreślił wiceminister.

Sonda
Czy Przemysław Czarnek jest odpowiednią osobą na stanowisku ministra edukacji?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE