Sejm

i

Autor: Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Pieniądze z KPO bliżej?

Sejm zdecydował w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Poprawki Senatu odrzucone

2023-02-08 19:23

Sejm odrzucił w środę wieczorem wszystkie 14 poprawek senackich do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowela ustawy trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy. Przyjęta ustawa ma przybliżyć odblokowanie przez KE pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

Za odrzuceniem poprawek wniesionych przed tygodniem przez Senat zagłosowało 233 posłów, 207 było przeciw, a 12 osób wstrzymało się od głosu. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia br. Według jej autorów, posłów PiS, nowela ta ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy.

Zgodnie z nowelizacją w wersji uchwalonej przez Sejm, która ostatecznie trafi do prezydenta, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, którymi też miałby częściowo zajmować się NSA.

Sonda
Czy środki z KPO są nam potrzebne?
Express Biedrzyckiej - Marcin Kierwiński krótko: Wygramy z Hołownią czy bez niego