Izabela Leszczyna

i

Autor: ART SERVICE / SUPER EXPRESS Izabela Leszczyna "sprząta" w resorcie zdrowia. "Mam wrażenie, że od dawna nikt tu nie pracował"

PiS chce jej odwołania

Sejm zajmie się wnioskiem o wotum nieufności dla minister Leszczyny

2024-11-21 13:15

W czwartek Sejm zajmie się wnioskiem o wotum nieufności wobec minister zdrowia. Odwołania Izabeli Leszczyny chcą posłowie Prawa i Sprawiedliwości, według których ponosi ona pełną odpowiedzialność za pogarszającą się sytuację polskiego systemu opieki zdrowotnej.

Pod wnioskiem z 7 listopada o wyrażenie wotum nieufności wobec minister zdrowia podpisało się kilkudziesięciu posłów z klubu PiS. W środę (20 listopada) sejmowa komisja zdrowia zarekomendowała jego odrzucenie. Sama szefowa resortu, obecna na posiedzeniu komisji, wniosek PiS nazwała "listą fałszywych zarzutów i kłamstw".

- Izabela Leszczyna jako Minister Zdrowia ponosi pełną odpowiedzialność za pogarszającą się sytuację polskiego systemu opieki zdrowotnej. Szereg niezrozumiałych, nieracjonalnych i sprzecznych z interesem pacjenta działań Minister Zdrowia doprowadziło do dramatycznej sytuacji w placówkach medycznych funkcjonujących na poziomie kraju - napisali posłowie w uzasadnieniu. Do reprezentowania ich wyznaczono Katarzynę Sójkę oraz byłego wiceministra zdrowia PiS Janusza Cieszyńskiego.

Wśród zarzutów wobec Leszczyny PiS wymieniło m.in.:

  • wstrzymanie finansowania najlepszego w Europie programu leczenia stwardnienia zanikowego mięśni (SMA),
  • zaproponowanie likwidacji 111 oddziałów ginekologiczno-położniczych,
  • zrezygnowanie z wartego 300 mln złotych programu wsparcia produkcji polskich leków,
  • pogłębiające się problemy finansowe szpitali 

PiS podkreśliło też we wniosku, że w pierwszym roku urzędowania ministrze Leszczynie zabraknie w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia ponad 10 miliardów zł. "Brak pieniędzy doprowadził do niespotykanego wcześniej załamania systemu, który obserwujemy w IV kwartale 2024 roku. Kolejne szpitale i poradnie ograniczają przyjęcia, a na poprawę sytuacji muszą czekać nie tylko osoby zapisane na planowe zabiegi, ale także uczestnicy ratujących życie programów lekowych czy osoby korzystające z dializ. Nieudolność minister Leszczyny postawiła dyrektorów szpitali przed tragicznym wyborem - albo zwiększać zadłużenie, albo odsyłać pacjentów".

Według głównej partii opozycyjnej, Leszczyna odpowiedzialna jest też za brak dialogu społecznego z medykami. Wytyka jej też niechęć do procedowania obywatelskiego projektu ustawy o wynagrodzeniach dla pielęgniarek, który wcześniej - jako posłanka Koalicji Obywatelskiej - popierała. Na liście zarzutów autorów wniosku jest też otaczanie się na kierowniczych stanowiskach osobami z okręgu wyborczego (Częstochowy).

Wniosek o wotum nieufności

Zgodnie z art. 159 konstytucji wniosek o wyrażenie wotum nieufności może zgłosić co najmniej 69 posłów. Prezydent odwołuje ministra, któremu Sejm wyraził wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów.

NIŻEJ ZDJĘĆIA OBRAZUJĄCE, JAK MIESZKA LESZCZYNA

Sonda
Jak oceniasz polską służbę zdrowia?
I.LESZCZYNA: JESTEŚMY NA FALI WZNOSZĄCEJ