Sejm głosowanie posiedzenie ul.Wiejska Warszawa

i

Autor: Paweł Dąbrowski/SUPER EXPRESS Sejm głosowanie posiedzenie ul.Wiejska Warszawa

Co dalej?

Sejm zadecydował ws. „Lex Tusk”. Już wszystko jasne

2023-07-28 12:53

Do Sejmu wróciła sprawa tak zwanego Lex Tusk, czyli ustawy ws. powołania komisji do badania wpływów rosyjskich. 28 lipca posłowie głosowali nad uchwałą Senatu o odrzuceniu prezydenckiej nowelizacji ustawy. Wiadomo, jak głosowali.

Głośna sprawa ustawy powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 z inicjatywy PiS weszła w życie 31 maja 2023 roku. Została wcześniej podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, który 2 czerwca 2023 roku skierował do sejmu prezydencki projekt nowelizacji ustawy. W połowie czerwca zaś izba przyjęła nowelę.

Senat odrzucił projekt nowelizacji, a 28 lipca w Sejmie głosowano nad tym sprzeciwem. Jak się okazało, sprzeciw został odrzucony głosami 235 posłów. 214 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa będzie czekać na podpis prezydenta.

Posłowie opozycji uważają, że komisja ds. badania wpływów rosyjskich jest wymierzona przede wszystkim w lidera PO Donalda Tuska, stąd też potoczna nazwa Lex Tusk. Politycy PiS-u zaś przekonują, że komisja jest potrzeba, ale nie jest wymierzona przeciwko konkretnej osobie.

Co zawiera nowelizacja?

W projekcie prezydenckiej nowelizacji w komisji znajdują się zapisy między innymi mówiące, że w składzie komisji nie będą mogli zasiadać parlamentarzyści, zniesione zostały środki zaradcze, w tym 10-letni zakaz pełnienia funkcji publicznych związanych z dysponowaniem publicznymi pieniędzmi, a od decyzji komisji będzie się można odwoływać w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie.

Sonda
Czy komisja weryfikacyjna ws. powiązań z Rosją powinna zbadać:
Szydło ostro w PE w czasie debaty o Lex Tusk. "Wstyd Sikorski! Wstyd!"