Głośna sprawa ustawy powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 z inicjatywy PiS weszła w życie 31 maja 2023 roku. Została wcześniej podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, który 2 czerwca 2023 roku skierował do sejmu prezydencki projekt nowelizacji ustawy. W połowie czerwca zaś izba przyjęła nowelę.
Senat odrzucił projekt nowelizacji, a 28 lipca w Sejmie głosowano nad tym sprzeciwem. Jak się okazało, sprzeciw został odrzucony głosami 235 posłów. 214 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa będzie czekać na podpis prezydenta.
Posłowie opozycji uważają, że komisja ds. badania wpływów rosyjskich jest wymierzona przede wszystkim w lidera PO Donalda Tuska, stąd też potoczna nazwa Lex Tusk. Politycy PiS-u zaś przekonują, że komisja jest potrzeba, ale nie jest wymierzona przeciwko konkretnej osobie.
Co zawiera nowelizacja?
W projekcie prezydenckiej nowelizacji w komisji znajdują się zapisy między innymi mówiące, że w składzie komisji nie będą mogli zasiadać parlamentarzyści, zniesione zostały środki zaradcze, w tym 10-letni zakaz pełnienia funkcji publicznych związanych z dysponowaniem publicznymi pieniędzmi, a od decyzji komisji będzie się można odwoływać w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie.