Sejm wznowił obrady. Obniżka VAT i... uprawy konopi! Tym zajmują się dziś posłowie

2022-01-13 10:38
Sejm przyjął tzw. Lex Czarnek! Odrzucono wniosek o wotum nieufności wobec Bortniczuka
Autor: Marcin Wziontek/SE

Sejm RP w czwartek rano, 13 stycznia 2022 roku, wznowił obrady w ramach bieżącego zjazdu. W najbliższych godzinach kontynuowane będą prace nad projektem ws. czasowej obniżki VAT, m.in. na żywność i paliwa. Sejm zajmie się też trzema poselskimi projektami ws. upraw konopi, w tym dwoma umożliwiającymi uprawę marihuany do wykorzystywania medycznego. Nad czym jeszcze pochylą się dziś posłowie?

Sejm RP już obraduje. W czwartek, 13 stycznia 2022 roku, posłowie pochylą się nad kolejnymi istotnymi dla Polaków sprawami. Rano przedstawiciele rządu będą odpowiadać na pytania parlamentarzystów. Ponadto posłowie wysłuchają informacji bieżącej ministra klimatu i środowiska w sprawie działań osłonowych rządu oraz wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej, w związku z sytuacją międzynarodową na rynku energii i gazu. Wnosił o nią klub PiS. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, posłowie zajmą się trzema projektami dotyczącymi konopi: dwoma dotyczącymi uprawy marihuany medycznej w Polsce oraz trzecim ułatwiającym uprawę rośliny do celów przemysłowych, spożywczych i energetycznych. Sejm ma także przeprowadzić drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Jego pierwsze czytanie odbyło się w środę. Tego dnia też zajęła się nim sejmowa komisja. Projekt przewiduje czasowe obniżenie do zera stawek podatku VAT na żywność, nawozy i gaz, do 5 procent na ciepło, oraz do 8 procent na paliwa.

Zobacz także: Marihuana będzie legalna w Polsce? Za tym pomysłem jest nawet PiS!

Na popołudnie zaplanowano blok głosowań. Posłowie mają głosować m.in. nad wnioskami o uzupełnienie porządku dziennego o informację szefa MSWiA w sprawie działań Straży Granicznej podejmowanych na granicy polsko-białoruskiej i na obszarze przygranicznym po 2 września 2021 roku, a także o informację premiera na temat stanu negocjacji prowadzonych z Republiką Czeską w sprawie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów oraz działań rządu zmierzających do zakończenia sporu.

Sonda
Czy uprawialibyście konopie indyjskie, gdyby były legalne?
Ogromne plantacje konopi na Mazowszu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE