Sejm na rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniu zajmie się ważnymi sprawami. Wśród nich zajdzie się projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę zakłada m.in. możliwość zamrożenia funduszy i zasobów gospodarczych będących własnością, pozostających w posiadaniu, we faktycznym władaniu lub pod kontrolą osób fizycznych lub prawnych, podmiotów i organów, które zostaną wpisane na specjalną listę prowadzoną przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Lista miałaby obejmować osoby i podmioty bezpośrednio lub pośrednio wspierające agresję Rosji na Ukrainę i być publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie MSWiA.
Spis treści
- Zakaz przywozu i tranzytu węgla z Federacji Rosyjskiej i Donbasu - projekt w Sejmie
- Specustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy
- Będzie uchylenie immunitetu Sławomirowi Nitrasowi?
- Zmiany w Sądzie Najwyższym - dwa projekty
- Co zakłada prezydencki projekt zmian w Sądzie Najwyższym: likwidację Izby Dyscyplinarnej i co jeszcze?
- Projekt dotyczący Sądu Najwyższego autorstwa PiS
Zakaz przywozu i tranzytu węgla z Federacji Rosyjskiej i Donbasu - projekt w Sejmie
Projekt wprowadza też zakaz przywozu i tranzytu węgla z Federacji Rosyjskiej i Donbasu. Zakaz przywozu i tranzytu obejmowałby węgiel opisany w pozycji 2701 Wspólnej Taryfy Celnej, pochodzący z terenu Federacji Rosyjskiej oraz z "niekontrolowanych przez Ukrainę obszarów ukraińskiego obwodu donieckiego i ukraińskiego obwodu ługańskiego". W przypadku podejrzenia fałszowania pochodzenia węgla, naczelnik urzędu celno-skarbowego zajmowałby ten węgiel na okres niezbędny do zweryfikowania jego pochodzenia. Za naruszenie zakazu grozić ma kara administracyjna do 20 mln zł.
Specustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy
W porządku obrad Sejmu jest także rządowy projekt zmian w uchwalonej 10 marca specustawie dotyczącej pomocy uchodźcom z Ukrainy. Jego celem jest m.in. przyspieszenie rejestracji obywateli Ukrainy w systemie PESEL. Chodzi m.in. o skierowanie dodatkowych pracowników (spoza urzędów gmin) do pracy przy rejestracji uchodźców. Projekcie znalazły się też przepisy przewidujące, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie miała prawo gromadzenia, przechowywania i dostarczania produktów leczniczych do Ukrainy.
Będzie uchylenie immunitetu Sławomirowi Nitrasowi?
Sejm zajmie się także prezydenckim projektem ustawy o Akademii Kopernikańskiej oraz wnioskiem prokuratury o uchylenie immunitetu posła KO Sławomira Nitrasa. We wniosku jest mowa o czterech czynach, których zdaniem śledczych poseł miał się dopuścić w roku 2018 i 2020. Chodzi o "znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej posłanki PiS Iwony Arent (miało do tego dojść 4 października 2018 r.), naruszenie 2 lipca 2020 r. w Warszawie nietykalności cielesnej posła PiS Sebastiana Kalety oraz sprawy z 9 lipca w Ciechanowie i reportera TVP Info Miłosza Kłeczka.
Zmiany w Sądzie Najwyższym - dwa projekty
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka rozpocznie prace nad dwoma projektami dotyczącymi zmian w Sądzie Najwyższym, autorstwa prezydenta i posłów PiS. Propozycje te Sejm skierował do dalszych prac w komisji w końcu marca. Decyzją Sejmu do dalszych prac legislacyjnych miał trafić też trzeci projekt - opracowany przez Solidarna Polskę. Propozycja ta nie znalazła się jednak w porządku prac komisji. Sejm odrzucił też wtedy w pierwszym czytaniu propozycje KO i Lewicy.
Co zakłada prezydencki projekt zmian w Sądzie Najwyższym: likwidację Izby Dyscyplinarnej i co jeszcze?
Projekt prezydenta Andrzeja Dudy zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego; sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej, która będzie się składała z 11 sędziów wybieranych spośród wszystkich sędziów SN na pięcioletnią kadencję. W projekcie zaproponowana została instytucja określana mianem "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", dająca każdemu obywatelowi - jak wskazywał prezydent - prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd.
Projekt dotyczący Sądu Najwyższego autorstwa PiS
Z kolei projekt PiS zakłada przekazanie rozstrzygania spraw dyscyplinarnych sędziów SN jako całości i pozostawienie Izbie Dyscyplinarnej tego sądu rozpatrywania spraw innych zawodów prawniczych. Ponadto - według projektu - sędzia nie mógłby być pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani dyscyplinarnej za wydane orzeczenie z wyjątkiem określonego wyjątku poważnych i całkowicie niewybaczalnych zachowań ze strony sędziego. Toczące się postępowanie karne lub dyscyplinarne sędziów w związku z wydanymi przez nich orzeczeniami, jeżeli nie mieszczą się w przewidzianym wyjątku, miałyby zostać umorzone.