Sejm zajął się proponowaną przez polityków PiS ustawą o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum. Choć dyskusja była burzliwa i pełna emocji, udało się doprowadzić do głosowania. W trakcie debaty dało się słyszeć krzyki polityków opozycji, którzy skandowali „Października piętnastego pogonimy Kaczyńskiego”.
Warto przypomnieć, że prezydent Andrzej Duda 16 sierpnia podpisał nowelizację ustawy, która pozwala na przeprowadzenie referendum w dniu wyborów prezydenckich, parlamentarnych lub do Parlamentu Europejskiego. To oznacza, że referendum w sprawie relokacji migrantów będzie się mogło odbyć 15 października.
Jak głosowali posłowie? 234 posłów było za przyjęciem uchwały o referendum, 210 było przeciw, a 7 postanowiło wstrzymać się od głosu. Aby przyjąć uchwałę, potrzebna była większość bezwzględna, która wynosiła 226 głosów.
Jakie pytanie w referendum?
Choć najważniejsi politycy PiS przedstawiali po kolei pytania referendalne w spotach, ostatecznie ich treść dwóch z nich i kolejność zostały nieco zmienione. Oto, jak będą finalnie wyglądać:
- Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?