Wybory głosowanie

i

Autor: Canva Pro

Wszystko jasne

Sejm podjął decyzję w sprawie daty referendum. Wiadomo, kiedy się odbędzie

2023-08-17 19:40

17 sierpnia w Sejmie odbył się drugi dzień posiedzień, podczas który głosowano nad sprawą referendum w sprawie relokacji migrantów. Już wiadomo, czy termin 15 października i wszystkie cztery pytania zostały zaakceptowane.

Sejm zajął się proponowaną przez polityków PiS ustawą o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum. Choć dyskusja była burzliwa i pełna emocji, udało się doprowadzić do głosowania. W trakcie debaty dało się słyszeć krzyki polityków opozycji, którzy skandowali „Października piętnastego pogonimy Kaczyńskiego”.

Warto przypomnieć, że prezydent Andrzej Duda 16 sierpnia podpisał nowelizację ustawy, która pozwala na przeprowadzenie referendum w dniu wyborów prezydenckich, parlamentarnych lub do Parlamentu Europejskiego. To oznacza, że referendum w sprawie relokacji migrantów będzie się mogło odbyć 15 października.

Jak głosowali posłowie? 234 posłów było za przyjęciem uchwały o referendum, 210 było przeciw, a 7 postanowiło wstrzymać się od głosu. Aby przyjąć uchwałę, potrzebna była większość bezwzględna, która wynosiła 226 głosów.

Jakie pytanie w referendum?

Choć najważniejsi politycy PiS przedstawiali po kolei pytania referendalne w spotach, ostatecznie ich treść dwóch z nich i kolejność zostały nieco zmienione. Oto, jak będą finalnie wyglądać:

  1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
  2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
  4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Sonda
Czy weźmiesz udział w referendum, które będzie zawierać cztery pytania?
81. rocznica urodzin Marii Kaczyńskiej