Sławomir Jastrzębowski: Pomagajmy narkomanom i red. Żakowskiemu

2012-06-02 10:23

Głośna sprawa prezenterki TVP Agnieszki Szulim powinna zostać dobrze społecznie spożytkowana. W programie na żywo "Pytanie na śniadanie" profesor Mariusz Jędrzejko zarzucił jej, że kilka minut przed wejściem na antenę opowiedziała mu o swoim radosnym 15-letnim narkotyzowaniu się marihuaną. Szulim zaprzeczyła, że coś takiego mówiła, ale tak jakoś nieumiejętnie, że każdy, kto to oglądał, raczej uwierzył profesorowi.

Nie jest naszą rolą przesądzać, czy te słowa padły i czy prezenterka rzeczywiście narkotyzuje się od 15 lat. Ważne, że sprawa wywołała burzę, którą trzeba dobrze wykorzystać. Argumenty przytoczone przez profesora w programie były miażdżące: marihuana jest narkotykiem uzależniającym, wywołującym psychozy i niebezpiecznym. Dlatego chcąc pomagać narkomanom, trzeba jasno formułować tezę: zero tolerancji dla ćpunów, zero tolerancji dla ćpunów celebrytów. Narkotyki to nie zabawka. Chcesz być szanowany i akceptowany? Nie sięgaj po narkotyki. Nie ma zgody na pseudotolerancję, która zabija młodych ludzi. Tylko w ten sposób możemy skutecznie pomagać narkomanom.

Naszej pomocnej dłoni potrzebują też ludzie rozchwiani, zagubieni. Na przykład redaktor Żakowski, który zdaje się kandydować na funkcję narkorzecznika. W związku ze sprawą Szulim tak oto dziwacznie wyraził swe oburzenie na... profesora: "Jednak coś strasznego stało się w polskiej obyczajowości, że człowiek z tytułem akademickim w miejscu publicznym opowiada o prywatnej rozmowie; o tym, co wydaje mu się, że usłyszał w tej rozmowie. Postępujące zdziczenie w tabloidach? W porządku. Ale w ustach profesora? To poruszające".

Poruszające jest coś innego, hipokryzja red. Żakowskiego. Redaktorowi przypominamy, że "zdziczenia" ujawniania treści prywatnych rozmów przed prof. Jędrzejko dopuścili się np. Michnik po rozmowie z Rywinem czy Lis po rozmowie z Kurskim ("ciemny lud to kupi"). Wtedy jednak Żakowski zdziczenia nie widział, a jak widział, to mu nie przeszkadzało. Kończąc: ludziom trzeba pomagać, narkomanom w porzuceniu nałogu, a red. Żakowskiemu w myśleniu. Pomagajmy!