Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia

i

Autor: Andrzej Iwańczuk / Reporter Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia

WYBORY W POLSCE

Sawicki o relacjach Trzeciej Drogi: Nasza koalicja ma się dobrze

2023-08-03 16:49

W czwartek odbyło się kolejne spotkanie liderów Trzeciej Drogi: Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni; nasza koalicja na wybory jest, ma się dobrze i zapewnimy, że będzie miała dobry wynik - przekazał PAP poseł Marek Sawicki (PSL). Wykluczył też możliwość startu PSL z list KO.

W ostatnim czasie doszło do różnicy między PSL a Polską 2050 w rozmowach o wspólnym starcie w wyborach w kwestii rozszerzenia Trzeciej Drogi np. o Agrounię Michała Kołodziejczaka. W środę (2.08) na spotkaniu w Łodzi lider Polski 2050 Szymon Hołownia powiedział m.in., że "na Trzeciej Drodze Kołodziejczaka nie będzie. Nie będzie Kołodziejczaka, nie będzie Agrounii". - Jeżeli w jakimś sojuszu będzie Kołodziejczak, to mnie w tym sojuszu nie będzie. Po prostu nas nie będzie tam - dodał. Zaznaczył, że trwają obecnie intensywne rozmowy z PSL. Jeszcze w poniedziałek (31.07) portal Onet.pl napisał, że jeśli Szymon Hołownia nie zgodzi się na wyborczy sojusz z rolniczą Agrounią, to w ciągu kilku najbliższych dni PSL może zerwać z nim współpracę.

Politycy PSL i Polski 2050 zapewniali w rozmowie z PAP, że nie będzie rozpadu Trzeciej Drogi, bo - jak mówili - "jest to najlepszy wariant". W związku z różnicami co do poszerzenia Trzeciej Drogi np. o Agrounię trwają jeszcze negocjacje, a ostateczne decyzje obu formacji ws. formuły startu w wyborach mają zapaść w sobotę. Tego dnia odbędzie się Rada Naczelna PSL i Rada Krajowa Polski 2050.

Marek Sawicki przekazał PAP, że w czwartek doszło do kolejnego spotkania lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza z liderem Polski 2050 Szymonem Hołownią w sprawie przyszłości Trzeciej Drogi. - Sztaby wyborcze pracują w tej chwili razem nad dalszą koncepcją, jeśli chodzi o kampanię. To, co mówiłem rano w radiu potwierdziło się po rozmowach także liderów - podkreślił poseł ludowców. Na pytanie, czy kwestie sporne zostały wyjaśnione Sawicki odpowiedział, że on tych problemów nie widział. Natomiast - jak dodał "szukano tych problemów".

Sawicki dopytywany, czy w razie ewentualnego rozpadu koalicji z Polską 2050 możliwy jest start PSL-u z list Koalicji Obywatelskiej, poseł ludowców odparł, że "nie". Pytany, czy może planowane jest w najbliższym czasie jakieś spotkanie lidera PSL z szefem PO Donaldem Tuskiem Sawicki odparł, że "na pewno nie w sprawie wspólnego startu". - Bo w sprawie kampanii wyborczej i pewnych uzgodnień dotyczących opozycji to takie spotkania się odbywają - dodał polityk PSL.

Express Biedrzyckiej WYBORY 2023 - Dominika DŁUGOSZ, Jarosław KUISZ, Łukasz WARZECHA - Runda 3