Polska zmienia zdanie w sprawie kopalni Turów? We wtorek (28 grudnia) portal Onet poinformował, że dotarł do projektu uchwały Rady Ministrów, który trafił do konsultacji międzyresortowych. Zgodnie z nim, rząd „zobowiązuje Ministra Aktywów Państwowych do wykonania postanowienia Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 20 września 2021 w sprawie C-121/21. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia”. Projekt w trybie pilnym trafił do konsultacji, na które poszczególni ministrowie mieli bardzo mało czasu.
Przeczytaj: Sprawa Turowa w Trybunale Konstytucyjnym. Czy UE przekroczyła swoje uprawnienia?
Polska ma zapłacić karę za kopalnię Turów
Jak informuje Onet, projekt sygnowany przez szefa KPRM Michała Dworczyka, wzbudził ostrą dyskusję i spór w rządzie. Dlatego będzie jeszcze omawiany przez radę ministrów. Dodajmy, że wcześniej przedstawiciele polskich władz stali na stanowisku, że nie będą płacić kar nałożonych przez TSUE.
Kopalnia Turów. Nasze życie się skończy gdy zamkną kopalnię. ZOBACZ GALERIĘ PONIŻEJ.
Przypomnijmy, że Czechy wniosły do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów pod koniec lutego 2021 r. Nasi sąsiedzi jednocześnie żądali wstrzymania wydobycia, do czego polski rząd się nie zastosował. 20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie. To już ponad 200 mln zł.
Rzecznik rządu dementuje
Tymczasem rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z portalem WP zdementował informacje podane przez Onet. - Nie zamierzamy zapłacić kar, podtrzymujemy swoje stanowisko. Wprost mówi o tym przyjęta uchwała - powiedział.
Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów zostanie ogłoszona 3 lutego 2022 r.
Co ciekawe, 22 lutego Trybunał Konstytucyjny ma rozpatrzyć na rozprawie wniosek Zbigniewa Ziobry, który dotyczy dwóch europejskich przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył kary na Polskę ws. kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej SN.