Wybory samorządowe: Jak głosować? Jak oddać ważny głos? Zobacz poradnik PKW [WIDEO]

i

Autor: pixabay.com

Przesunięcie wyborów samorządowych

Samorządowcy mają rządzić jeszcze dłużej. Ile będzie trwała ich obecna kadencja?

2022-09-27 16:39

Wybory samorządowe tym razem wypadną jesienią 2023 roku. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i szef klubu PiS zaznaczał, że widzi konieczność przełożenia wyborów. Planowane jest przełożenie wyborów parlamentarnych za rok w październiku, a samorządowych w kwietniu.

Wybory samorządowe 2023 - termin

Kiedy następne wybory samorządowe? Posłowie PiS zabiegają o przesunięcie terminu wyborów. "Konieczność przełożenia wyborów jest dość oczywista i rozumieją to także instytucje, które zajmują się organizowaniem wyborów, rozumie to także Państwowa Komisja Wyborcza" - mówił Terlecki. Wybory parlamentarne miałby odbyć się więc jesienią 2023 roku, a wybory samorządowe 2024 roku w kwietniu.  "Zdaje mi się, że już zwyciężyła ostatecznie koncepcja, aby wybory samorządowe przesunąć na kwiecień (2024 r.)" - dodał. Wicemarszałek dodał szczegółowo koncepcję zaplanowaną przez obóz rządzący. Czy dojdzie do skutku? - Czyli wybory parlamentarne za rok w październiku, a samorządowe pół roku później, w kwietniu - mówił. Paweł Szefernaker wiceminister spraw wewnętrznych i administracji doprecyzował, że padły dwa konkretne terminy wyborów samorządowych 7 i 14 kwietnia 2024 roku. Z kolei Radosław Fogiel wyjaśnił skąd pomysł na zmianę terminu wyborów samorządowych.  – To dwie kampanie prowadzone równolegle, przez te same komitety wyborcze. Każdą trzeba rozliczyć i udokumentować. Jedna kampania jest zwrotna, partie otrzymują zwrot wydatków, a druga nie – tłumaczył. Prawdopodobnie 28-29 września do Sejmu trafi projekt ustawy, który pozwoli na modyfikacje i trafi pod obrady. Wśród wielu padają głosy sprzeciwu. Jarosław Makowski, szef Instytutu Obywatelskiego stwierdził w rozmowie z RP z Michałem Kolanko, że PiS przekłada wybory dlatego, że boi się przegranej. 

Sonda
Jak sądzisz, czy PiS wygra kolejne wybory?
Express Biedrzyckiej - Śmiszek: wydaje mi się, że Kaczyński wyznaje zasadę "nieważne kto głosuje, ważne kto liczy głosy"