Mariusz Błaszczak

i

Autor: Marcin Gadomski/Super Express Mariusz Błaszczak

Szef MON w Korei Południowej

Samoloty FA-50 w Polsce! Mariusz Błaszczak zabrał głos

2023-06-07 10:15

Minister obrony narodowej Marusz Błaszczak przebywa obecnie z wizytą w Korei Południowej. Wicepremier przekazał informację, że do Polski trafiły już pierwsze egzemplarze samolotów FA-50. - To niezwykle ważny moment w dziejach polskich sił zbrojnych – mówił.

Mariusz Błaszczak spotkał się w Korei Południowej ze swoim odpowiednikiem, Lee Jong-Supem i ministrem Agencji ds. Zamówień w Sektorze Obronnym (DAPA), Eom Donh-Hwanem, odpowiedzialnym za program zakupów obronnych. Podczas ceremonii publicznego zaprezentowania FA-50 przekazał, ze Polska już we wrześniu 2022 roku zamówiła 48 egzemplarzy tych maszyn.  - Pierwsze egzemplarze samolotów FA-50 są już dostarczane do Polski; negocjujemy też szczegóły dot. budowy w Polsce centrum serwisowego, dzięki czemu będziemy mogli m.in. serwisować te samoloty w Polsce - powiedział Mariusz Błaszczak.

Minister zaznaczył, że polskie lotnictwo bojowe będzie od tej pory używać wyłącznie samolotów F-16 i FA-50.  Niedługo do tego grona dołączą także samoloty F-35. - Te trzy typy pochodzą z tej samej rodziny doskonałych i nowoczesnych samolotów - mówił wicepremier.

Mariusz Błaszczak przekazał, że umowa dotycząca FA-50 to takżepakiet szkoleniowy, symulatory i pakiet logistyczny. - Jesteśmy również w trakcie negocjacji szczegółów dot. budowy w Polsce centrum serwisowego na bazie współpracy Korea Aerospace Industries z Polską Grupą Zbrojeniową. Dzięki temu będziemy mogli szkolić pilotów w oparciu o własną bazę szkoleniową oraz serwisować FA-50 w Polsce - powiedział.

Wyraził także nadzieję na dalszą współpracę Polski i Korei Południowej w zakresie sprzętu wojskowego.

Quiz. Pamiętasz lata 90.? To bez problemu rozpoznasz tych polityków!

Pytanie 1 z 15
Rozpoznajesz polityka? Na zdjęciu jest:
Włodzimierz Cimoszewicz
Wieczorny Express - Bogusław Wołoszański | Zajawka
Listen on Spreaker.