Połowa obwodowych komisji wyborczych już osiągnięta. PKW podaje najnowsze dane

i

Autor: PAP/Paweł Supernak

Ciąg dalszy głośnej sprawy

Sąd Najwyższy reaguje na decyzję PKW ws. PiS! Co teraz?

2025-01-21 20:36

Cały czas trwa zamieszanie wokół sprawozdania finansowego PiS i decyzji PKW o odrzuceniu dokumentu. Głos w sprawie zabrał rzecznik Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski, który skrytykował ostatnie ruchy PKW.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej dot. postanowienia w sprawie skargi partii PiS na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 18 listopada 2024 r., w sprawie sprawozdania PiS o źródłach pozyskania środków finansowych w 2023 r., rzecznik Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski podkreślił, że PKW, podejmując uchwałę o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS "tak naprawdę zaniechała przeprowadzenia całego postępowania dowodowego i oparła się wyłącznie na fakcie podjęcia wcześniej uchwały o odrzuceniu sprawozdania finansowego komitetu wyborczego partii politycznej".

- Państwowa Komisja Wyborcza oparła się na uchwale, która po pierwsze była nieprawomocna, po drugie w tej chwili jej już nie ma w obrocie prawnym w ogóle - zaznaczył Stępkowski.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uznała we wtorek za zasadną skargę PiS na decyzję PKW z listopada ub.r. o odrzuceniu rocznego sprawozdania finansowego partii za 2023 r.

Jak wyjaśnił, uchwała o odrzuceniu sprawozdania finansowego komitetu wyborczego partii politycznej w chwili, gdy była podejmowana uchwała w sprawie odrzucenia sprawozdania finansowego partii politycznej, była "nieprawomocna, ponieważ nie zostało rozpoznane jeszcze odwołanie od tej uchwały". Dodał, że w grudniu Sąd Najwyższy uznał za zasadne odwołanie od wcześniejszej uchwały, w związku z czym "została ona wyeliminowana z obrotu prawnego".

Stępkowski powiedział, że PKW zaniechała przeprowadzenia osobnego postępowania dowodowego i nie pozwoliła partii politycznej ustosunkować się do zgromadzonych materiałów dowodowych.

- Innymi słowy partia polityczna została pozbawiona prawa do obrony przed Państwową Komisją Wyborczą - podkreślił.

Jak zaznaczył, PKW w uzasadnieniu swojej uchwały materialnie nie podała argumentów dla przesłanek, na których się oparła. Wskazał, że do tej pory w interpretacji przepisów, na podstawie których działała PKW, "nigdy nie były brane pod uwagę te przesłanki, w oparciu o które została podjęta wspomniana uchwała o odrzuceniu sprawozdania finansowego komitetu wyborczego w partii Prawo i Sprawiedliwość w sierpniu ubiegłego roku". Dodał, że z tego powodu uzasadnienie zmiany w sposobie dokonywania wykładni przepisów dot. odrzucenia w sprawozdania finansowego partii powinno być "szczególnie wnikliwe, szczególnie dobrze umotywowane", ponieważ jest to "zasadnicza zmiana w sposobie rozumienia tych przepisów".

Sonda
Co sądzisz o decyzji PKW ws. sprawozdania PiS?
VOD2_EXB_2101_WAWRZYNIEC_KONARSKI