Piotr Müller rzecznik rządu zapowiada przyspieszoną ścieżkę legislacyjną

i

Autor: Wikipedia Piotr Müller rzecznik rządu zapowiada przyspieszoną ścieżkę legislacyjną

Rzecznik rządu zabrał głos o sytuacji na granicy. Pesymistyczny scenariusz jest fatalny!

2021-11-16 12:04

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej wciąż nie wygląda dobrze a kryzys każdego dnia eskaluje coraz bardziej. W związku z tą sytuacją we wtorkowe przedpołudnie zorganizowano posiedzenie Biura Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem prezydenta i premiera. Po jego zakończeniu z mediami porozmawiał m.in. rzecznik rządu Piotr Müller. Zaprezentowany przez niego pesymistyczny scenariusz na dalszy rozwój wydarzeń jest wprost zatrważający!

Podczas briefingu po wtorkowym spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do polityki Zachodu wobec prezydenta Rosji Władimira Putina. Podkreślał, że obecne działania na granicy są koordynowane z Moskwy i podobna sytuacja miała miejsce w innych miejscach na świecie. Wskazał tu na Gruzję, Krym czy Donbas. - Na żadnym z tych terenów nie doszło de facto później do cofnięcia się Rosji. Polityka ustępstw wobec Władimira Putina, to najgorsza polityka jaką można sobie wyobrazić. W związku z tym jesteśmy przekonani o tym, że żaden z partnerów europejskich nie chce realizować takiej polityki. Oczywiście rozumiemy też, że pewne rozmowy w tym zakresie mogą się toczyć - mówił. Zaznaczył jednak, że w żadnej mierze nie mogą one dotyczyć ustaleń w sprawie polsko-białoruskiej granicy.

Sonda
Czy uważasz, że sytuacja na granicy przerodzi się w konflikt zbrojny?

Müller poruszył też kwestię art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego. Wskazał, że jest to procedura zwykle uruchamiana w sytuacji "bezpośredniego, kinetycznego, wręcz militarnego ataku na granice danego państwa; na takie realne zagrożenie dotyczące ataku militarnego". - My w tej chwili mamy do czynienia z bardzo sprytnym zabiegiem ze strony Białorusi, Rosji. To znaczy z atakiem hybrydowym. Atakiem, który pod płaszczykiem problemu humanitarnego, migracyjnego, de facto jest pewnego rodzaju atakiem na polską granicę. Natomiast jest on na tyle sprytnie przeprowadzony, że w międzynarodowej opinii publicznej jest próba stworzenia wrażenia, że mamy do czynienia z konfliktem humanitarnym - mówił Müller. Zapewnił, że sytuacja na granicy jest bardzo mocno analizowana, aby "w odpowiednim momencie, w razie czego podnieść tę sytuację do kwestii uruchomienia artykułu 4". - Daj Boże żeby nie musiał to być artykuł 5. - zaznaczył Müller.

Zobacz: Maciej Wąsik się wygadał! Jest konkretna data dotycząca budowy muru na granicy z Białorusią! [SEDNO SPRAWY]

Rzecznik rządu zapewnił, że na spotkaniu rozważano różne scenariusze, również te pesymistyczne. Jeden z nich naprawdę nie wygląda dobrze! Jak stwierdził:

Express Biedrzyckiej - Robert Biedroń: Do tragedii na granicy wystarczy iskra