Eksplozja w Przewodowie

i

Autor: TWITTER

Rosyjskie rakiety

Rzecznik rządu: podwyższamy gotowość niektórych jednostek wojskowych

2022-11-15 22:20

- Na terenie powiatu hrubieszowskim doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch obywateli. Służby wyjaśniają okoliczności - potwierdził we wtorek wieczorem rzecznik rządu Piotr Müller. - Podwyższamy gotowość niektórych jednostek wojskowych i innych służb mundurowych - dodał.

Rzecznik rządu: podwyższamy gotowość niektórych jednostek wojskowych

Wcześniej w związku z zaistniałą sytuacją kryzysową premier Mateusz Morawiecki w porozumieniu z prezydentem Andrzejem Dudą zarządzili zwołanie spotkania w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z członkami Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Jak podała AP, powołując się na źródła w amerykańskim wywiadzie, rosyjskie rakiety spadły na terytorium Polski, zabijając dwie osoby. Do tego zdarzenia miało dojść we wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim, blisko granicy z Ukrainą.

"W związku z zaistniałą sytuacją wdrożono procedury, które są przewidziane w takiej sytuacji, w tym m.in. przed chwilą zdecydowano o tym, aby podwyższyć gotowość niektórych jednostek bojowych, wojskowych na terenie Polski oraz zwiększyć gotowość bojową jednostek służb mundurowych na terenie naszego kraju" - powiedział we wtorek wieczorem rzecznik rządu.

Procedury wynikające z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego

Zdecydowaliśmy, aby podjąć się weryfikacji, czy zachodzą przesłanki do tego, by uruchomić procedury wynikające z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego - powiedział we wtorek, późnym wieczorem, po naradzie w BBN rzecznik rządu Piotr Müller. "Jednocześnie przed chwilą również zdecydowaliśmy o tym, aby podjąć się weryfikacji, czy zachodzą przesłanki do tego, aby uruchomić procedury wynikające z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego" - powiedział Müller.

Artykuł 4 Traktatu Północnoatlantyckiego stanowi, że "strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".

Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?
Wojna na Ukrainie. Bydgoszczanie protestowali przeciwko rosyjskiej agresji
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany