Eksplozja w Przewodowie

i

Autor: TWITTER

Rosyjskie rakiety

Rzecznik rządu: podwyższamy gotowość niektórych jednostek wojskowych

2022-11-15 22:20

- Na terenie powiatu hrubieszowskim doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch obywateli. Służby wyjaśniają okoliczności - potwierdził we wtorek wieczorem rzecznik rządu Piotr Müller. - Podwyższamy gotowość niektórych jednostek wojskowych i innych służb mundurowych - dodał.

Rzecznik rządu: podwyższamy gotowość niektórych jednostek wojskowych

Wcześniej w związku z zaistniałą sytuacją kryzysową premier Mateusz Morawiecki w porozumieniu z prezydentem Andrzejem Dudą zarządzili zwołanie spotkania w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z członkami Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Jak podała AP, powołując się na źródła w amerykańskim wywiadzie, rosyjskie rakiety spadły na terytorium Polski, zabijając dwie osoby. Do tego zdarzenia miało dojść we wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim, blisko granicy z Ukrainą.

"W związku z zaistniałą sytuacją wdrożono procedury, które są przewidziane w takiej sytuacji, w tym m.in. przed chwilą zdecydowano o tym, aby podwyższyć gotowość niektórych jednostek bojowych, wojskowych na terenie Polski oraz zwiększyć gotowość bojową jednostek służb mundurowych na terenie naszego kraju" - powiedział we wtorek wieczorem rzecznik rządu.

Procedury wynikające z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego

Zdecydowaliśmy, aby podjąć się weryfikacji, czy zachodzą przesłanki do tego, by uruchomić procedury wynikające z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego - powiedział we wtorek, późnym wieczorem, po naradzie w BBN rzecznik rządu Piotr Müller. "Jednocześnie przed chwilą również zdecydowaliśmy o tym, aby podjąć się weryfikacji, czy zachodzą przesłanki do tego, aby uruchomić procedury wynikające z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego" - powiedział Müller.

Artykuł 4 Traktatu Północnoatlantyckiego stanowi, że "strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".

Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?
Wojna na Ukrainie. Bydgoszczanie protestowali przeciwko rosyjskiej agresji