Emeryci

i

Autor: Shutterstock Trzynasta emerytura. Pieniądze trafiły już do ponad 8 milionów emerytów

Rząd zdecydował o dodatkach dla emerytów. Są dwie wiadomości: dobra i zła

2021-05-11 5:52

Za pół roku większość emerytów dostanie specjalny dodatek w wysokości 1022,30 zł, który ma poprawić ich budżet – tzw. czternastą emeryturę. Jeśli jednak ktoś liczył na to, że świadczenie będzie wypłacane co rok, przeżyje zawód. Rząd nie wpisał bowiem czternastki na listę wydatków wieloletnich. Ale mamy też dobrą wiadomość: trzynastka będzie wypłacana niezmiennie co roku.

Czternasta emerytura to dodatkowe świadczenie przewidziane przez rząd dla seniorów. Zgodnie z obowiązującą ustawą zostanie ono wypłacone w listopadzie tego roku. Seniorzy o najniższych świadczeniach dostaną całą czternastkę, czyli 1022,30 zł na rękę. Jeśli ktoś ma emeryturę wyższą niż 2416 zł, ale niższą od 3438 zł, wówczas jego czternastka zostanie uszczuplona na zasadzie „złotówka za złotówkę”. Osoby z wyższymi świadczeniami (powyżej 3438 zł) nie dostaną ani złotówki z czternastki. Celem tego świadczenia jest bowiem pomoc finansowa dla najuboższych.

Próg dochodowy w programie 500 plus? Poseł PiS apeluje. To wywoła burzę!

Super Raport 10.05 (Goście: Waldemar Buda - wiceminister funduszy, Andrzej Rozenek - Nowa Lewica) Sedno Sprawy: Ireneusz Raś

Wielu emerytów miało nadzieję, że czternastka stanie się stałym dodatkiem, a nie tylko jednorazowym prezentem od rządu. Analiza Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2021–2024, przygotowanego przez rząd dla Komisji Europejskiej, odbiera taką szansę. Nie ma bowiem w planie wzmianki o tym świadczeniu po 2021 r. Informację o tym, że czternastka będzie wypłacona tylko raz, potwierdził nam wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed (66 l.). – Wypłata będzie tylko w tym roku. Natomiast trzynastka zostaje, będzie w kolejnych latach – podkreślił Szwed. Według rządowych planów na dodatkowe świadczenia dla seniorów, do 2025 roku, Polska przeznaczy ok. 14 mld zł.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE