Donald Tusk

i

Autor: PAP/Maciej Kulczyński

Nowe informacje

Stan klęski żywiołowej w trzech województwach. Tusk ujawni szczegóły

2024-09-16 14:32

W poniedziałek 16 września pojawiło się rozporządzenie Rady Ministrów, z którego wynika, ze stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony na terenach objętych powodzią maksymalnie na 30 dni.

Popołudniu w poniedziałek 16 września w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. O szczegółach ma opowiedzieć premier Donald Tusk, który odwiedzi Wrocław, by wziąć udział w sztabie kryzysowym.

Ponadto lider PO zapowiedział, że we Wrocławiu wyjaśni, z czym dokładnie wiąże się wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.

Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Zgodnie z projektem stan klęski żywiołowej ma zostać wprowadzony na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

- We Wrocławiu będziemy podawać szczegółowe dane, ponieważ w ostatniej chwili trzeba było jeden z powiatów, powiat lwówecki, dołożyć do listy powiatów objętych stanem klęski żywiołowej. Będziemy w trybie obiegowym - bo to wymaga decyzji całego rządu - natychmiast reagować, kiedy jakaś kolejna gmina lub powiat będą wymagały takiego specjalnego rozstrzygnięcia - powiedział.

Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony na obszarze wybranych powiatów, miast na prawach powiatów i gminy na terenie województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Miejsca te zostaną wybrane na podstawie rekomendacji wojewodów po posiedzeniach odpowiednich wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego - napisano w opisie projektu.

Stan klęski żywiołowej może zostać wprowadzony na maksymalny możliwy termin 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia. - Jest to czas niezbędny dla zapobieżenia skutkom tej klęski lub usunięcia tych skutków - czytamy. Jak podkreślono, konieczne jest jak najszybsze zapobieżenie potencjalnym skutkom "katastrofy naturalnej noszącej znamiona klęski żywiołowej oraz usunięcie skutków już zaistniałych".

- Stwierdzono zagrożenie dla życia i zdrowia dużej liczby osób (w tym odnotowano ofiary śmiertelne), występowanie uszkodzeń i zniszczeń w mieniu w wielkich rozmiarach, wystąpienie utrudnień bytowych dla mieszkańców objętych skutkami zagrożenia, a także zagrożenie dla środowiska naturalnego - dodano.

W naszej galerii możesz zobaczyć skutki powodzi w Poslce:

Sonda
Alarm powodziowy w Polsce. Obawiasz się skutków intensywnych opadów deszczu?
Powódź w Głuchołazach zniszczyła całe miasto