Laptop to podstawowe narzędzie do nauki

i

Autor: FreePik

Co się zmieni w sieci?

Rząd idzie na wojnę z niekontrolowanym internetem. Nowe przepisy już w drodze

2025-01-07 20:46

Rząd zapowiada stanowcze działania w walce z łatwym dostępem dzieci do treści uznawanych za szkodliwe, w tym treści dla dorosłych. Projekt ustawy przygotowany przez resort cyfryzacji zakłada obowiązek weryfikacji wieku użytkowników przez dostawców takich treści. Nowe przepisy mają wejść w życie w II kwartale 2025 roku i nakładają surowe kary na podmioty, które nie dostosują się do wymogów.

Nowe obowiązki dla dostawców treści

Projekt ustawy przewiduje, że dostawcy usług internetowych, w szczególności stron zawierających treści dla dorosłych, będą musieli wdrożyć systemy weryfikacji wieku użytkowników. Mechanizmy te mają być skuteczne, a jednocześnie chronić dane osobowe. W przypadku niewywiązania się z obowiązku, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie miał prawo nałożyć kary finansowe.

Jednym z kluczowych elementów projektu jest stworzenie rejestru domen umożliwiających dostęp do takich treści bez weryfikacji wieku. Rejestr, prowadzony przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK), będzie stanowił podstawę do blokowania niezgodnych z przepisami stron przez dostawców internetu.

Trump grozi użyciem wojska! O jakie miejsca chodzi?

Dlaczego takie przepisy są potrzebne?

Według badań cytowanych w projekcie, aż 73% dzieci i 71% młodzieży w Polsce ma zbyt łatwy dostęp do szkodliwych treści online. Co więcej, średni wiek pierwszego kontaktu z treściami o charakterze seksualnym wynosi niespełna 11 lat. Rząd podkreśla, że problem jest szczególnie widoczny w przypadku dzieci korzystających z telefonów komórkowych, gdzie aż 80% nie ma zainstalowanych programów kontroli rodzicielskiej.

Z badań wynika również, że brak rozmów rodziców z dziećmi na temat korzystania z internetu dwukrotnie zwiększa ryzyko natrafienia na takie treści. Projekt ma zatem na celu nie tylko wzmocnienie technicznych zabezpieczeń, ale także uwrażliwienie rodziców na potrzebę rozmów i edukacji.

Kary za brak dostosowania do przepisów

Dostawcy, którzy nie wdrożą systemów weryfikacji wieku, mogą spodziewać się surowych konsekwencji. Projekt ustawy zakłada możliwość nałożenia wysokich kar finansowych, a także blokadę dostępu do stron niespełniających wymogów. NASK będzie odpowiedzialny za monitorowanie sytuacji, publikowanie komunikatów i analizowanie zagrożeń związanych z bezpieczeństwem dzieci w internecie.

Co dalej?

Resort cyfryzacji planuje wprowadzenie szczegółowych wytycznych dotyczących weryfikacji wieku w porozumieniu z Prezesem UKE. Wytyczne mają zapewnić skuteczność systemów i ochronę danych osobowych, jednocześnie uwzględniając możliwości techniczne usługodawców.

Planowane przepisy są krokiem w stronę ochrony dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami w internecie. Jednocześnie wskazują na potrzebę łączenia rozwiązań technicznych z edukacją rodziców i opiekunów, aby w pełni zabezpieczyć najmłodszych użytkowników sieci.

Nowa ustawa ma szansę wprowadzić rewolucję w podejściu do ochrony małoletnich w internecie. Weryfikacja wieku, surowe kary i blokowanie niezgodnych stron to kluczowe elementy projektu, który ma na celu zredukowanie kontaktu dzieci z szkodliwymi treściami. Czy te przepisy okażą się skuteczne? Czas pokaże, ale jedno jest pewne – rząd postanowił działać stanowczo i kompleksowo.

Poniżej galeria zdjęć: Konferencja PIS. Zapraszamy. 

EXPRESS BIEDRZYCKIEJ TOMASZ TRELA
Sonda
Co sądzisz o obowiązkowej weryfikacji wieku w internecie?
Sedno sprawy
K. BOSAK: Intelektualna prostytucja jak w PRL. Trzaskowski jest niebezpieczny. SEDNO SPRAWY