Pieniądze

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Mieszkaniec Kielc stracił ponad 30 tys. zł. Został oszukany metodą „na policjanta”

Rząd chce opodatkować umowy zlecenia. Pracujesz na śmieciówce, zarobisz mniej

2020-09-14 14:26

Wygląda na to, że rząd zamierza wyciągnąć z naszych kieszeni kolejne pieniądze na realizację obietnic wyborczych. Chce bowiem opodatkować umowy zlecenia. W efekcie milion Polaków będzie zarabiać mniej, i to nawet o 30 procent.

Rządowe plany dotkną szczególnie młodych pracujących, dla których umowa zlecenie to jeden z najbardziej popularnych kontraktów. Jak pisze „Rzeczpospolita”, przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki od wynagrodzeń tych osób, które pracują na co najmniej dwóch umowach zlecenia lub łączą pracę na zleceniu z etatem albo działalnością gospodarczą. Jakie będą tego skutki dla pracownika?

- Pracodawcy nie będą podnosili wynagrodzenia w  umowie na zlecenie po to, żeby płacić podatek. Albo się podzielą z pracownikiem, czyli jedna i druga strona straci, albo wszystko zapłaci pracownik. Jeśli jest bardzo potrzebny, pracodawca będzie bardziej skłonny do rozmowy, jeśli nie, postawi pracownika pod ścianą – mówi ekonomista Waldemar Kuczyński (80 l.).

Wyższe składki, jak pisze dziennik, mogą obowiązywać już od 1 stycznia 2021 r. Ale wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed (65 l.) uspokaja, że konkretne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. - Rozmawiamy z partnerami społecznymi na temat różnych rozwiązań. To, w jakiej formie reforma wejdzie w życie i kiedy, zależy właśnie od dialogu ze związkami zawodowymi i organizacjami zrzeszającymi pracodawców – powiedział PAP wiceminister Szwed.

TWO