Tadeusz Rydzyk

i

Autor: Flickr/zdjęcie poglądowe Tadeusz Rydzyk dostał ogromne pieniądze z MON!

stawiają pytania

Rydzyk dostał miecz. Teraz mogą być z tego kłopoty! Posłowie KO stawiają pytania

2023-07-11 16:47

Posłowie KO składają w Sejmie interpelację, w której pytają o koszt zakupu i pochodzenie środków na zakup historycznego miecza, który został przekazany o. Tadeuszowi Rydzykowi, przekazał Krzysztof Truskolaski z KO. - Miecz został przekazany do muzeum Pamięć i Tożsamość - odpowiada szef MAP Jacek Sasin, który wręczał miecz.

Miecz z czasów Mieszka I przekazany na ręce ojca Rydzyka. KO stawia pytania i chce wyjaśnień

W niedzielę na Jasnej Górze w Częstochowie odbyła się 32. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. W uroczystości wzięli udział politycy PiS, m.in. wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński a także minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Szef MAP poinformował na Twitterze, że wraz z Pawłem Majewskim, prezesem Grupy Enea, wręczył O. Tadeuszowi Rydzykowi miecz z czasów Mieszka I. "Trafi on do Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II w Toruniu" - napisał minister.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski i Konrad Fryszak na konferencji prasowej poinformowali o skierowaniu interpelacji do Prezesa Zarządu ENEA Pawła Majewskiego oraz Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina w sprawie przekazania w niedzielę przez ministra historycznego miecza Ojcu Tadeuszowi Rydzykowi. - Jest to wydarzenie bezprecedensowe i skandaliczne, że politycy z publicznych pieniędzy wręczają prezenty o wartości przekraczającej, jak dowiadujemy się z mediów, ćwierć miliona złotych. Takie prezenty są poważnym nadużyciem - powiedział Truskolaski powołując się na informacje medialne dotyczące wartość miecza.

Poseł KO poinformował, że w interpelacji pyta o dokładny koszt zakupu, prosi o wskazanie z jakich środków został dokonany oraz w ramach których celów działania spółki ENEA mieści się kupno i podarowanie miecza. Zaapelował, aby minister Sasin pokrył koszt zakupu prezentu z własnej kieszeni, jeśli okazałoby się, że w tym celu skorzystano ze środków fundacji spółki ENEA. - Zabrakło tylko, by minister Sasin przekazał również hełm i zbroje Tadeuszowi Rydzykowi i może byłoby to zabawne, gdyby nie było straszne. Bo wszystko wskazuje na to, że za ten zakup zapłaciliśmy wszyscy, bo spółki skarbu państwa traktowane są jak bankomat, ale realnie tym bankomatem są nasze kieszenie - powiedział Fryszak.

Poseł KO  zapowiada zawiadomienie NIK

Poseł KO zapowiedział również złożenie pisma do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie prawidłowości wydania tych pieniędzy. Jacek Sasin poinformował we wtorek, że miecz został zakupiony podobnie jak "wiele innych dzieł sztuki" do polskich muzeów przez fundację grupy ENEA i został przekazany do muzeum Pamięć i Tożsamość, które jest instytucją państwową. - Nie jest to instytucja ojca Rydzka. Jest to muzeum współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tenże miecz będzie jednym z eksponatów muzeum, które otworzy swoje podwoje w październiku - mówił Sasin.

Express Biedrzyckiej - dr hab. Renata MIEŃKOWSKA-NORKIENE