Senat Rzeczypospolitej Polskiej

i

Autor: Wikipedia, CC, Fot. Michał Józefaciuk, 2013

Rozłam opozycji w Senacie! Głosowanie poszło po myśli PiS. Zaskakujący powód

2021-11-26 13:21

Do tej pory ustawy, które były krytykowane przez opozycję, po przejściu przez Sejm były "blokowane" przez Senat. Okazuje się jednak, że to może się zmienić. Senat przyjął bowiem ustawę o ochronie granicy z poprawkami, mimo sprzeciwu posłów Koalicji Obywatelskiej. Można stwierdzić, że przyczyną był rozłam w opozycji. Co dokładnie się stało? Powód jest zaskakujący.

Głosowanie za ustawą o ochronie granicy w Senacie poszło po myśli PiS. To może być dla niektórych dość zaskakujące, bo do tej pory ustawy, które budziły wątpliwości opozycji, a przeszły przez Sejm, były w Senacie blokowane. Co prawda udało się prowadzić szereg poprawek do zapisów dokumentu, ale wciąż przeciwko niemu głosowani senatorowie Koalicji Obywatelskiej: Michał Kamiński (PSL) i Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica), a także Stanisław Gawłowski (niezależny). Za głosowani 49 senatorów, przeciwko 42, a siedem osób wstrzymało się od głosu. I to właśnie głosy wstrzymujące zaważyły na sprawie. Jak podaje Onet, chodzi o senatorów PSL: Ryszard Bober, Jan Filip Libicki i Kazimierz Michał Ujazdowski oraz Jacek Bury (Polska 2050), Wojciech Konieczny (Lewica), a także niezależni: Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz. W głosowaniu nie uczestniczyli też Barbara Borys-Damięcka i Kazimierz Kleina z KO.

Ustawa umożliwia m.in. wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej, lecz tylko na określonym obszarze. Wyłączeni mają być z tego zakazu mieszkańcy oraz inne osoby określone w ustawie. "Opozycji udało się wprowadzić poprawki do ustawy tylko jednym głosem. Wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek przepadł stosunkiem głosów 50 do 49", podaje Onet. Poprawki mówią m.in. o ograniczeniu wprowadzenia czasowego zakazu przebywania wyłącznie do części woj. podlaskiego i lubelskiego. Uchylono również obowiązywanie zakazu w stosunku do osób wykonujących zawód dziennikarza oraz przedstawicieli organizacji pożytku publicznego, których statutowym celem jest udzielanie pomocy humanitarnej. Nie wiadomo jednak, czy ustawa w takiej formie zostanie jeszcze zaakceptowana, ponieważ poprawki będą mogły być jeszcze odrzucone przez Sejm.

Sonda
Czy sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest niepokojąca?
Wierzę, że mąż z granicy wróci do nas na Boże Narodzenie