SWIFT wydał zgodę na odłączenie rosyjskich banków

i

Autor: Aleksander Polyakov / Russian Look / Forum SWIFT wydał zgodę na odłączenie rosyjskich banków

Rosyjskie banki odłączone od SWIFT. Jest już zgoda [AKTUALIZACJA]

2022-02-27 7:53

Kierownictwo globalnego systemu płatniczego SWIFT, podało w komunikacie cytowanym przez NBC, że jest gotowe do odłączenia części rosyjskich banków, jeśli takowy wniosek złożą Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Wygląda na to, że decyzja o najbardziej dotkliwej sankcji nazywanej też "opcją atomową" zapadnie w najbliższym czasie. AKTUALIZACJA: Kanclerz Niemiec poinformował o odcięciu wszystkich rosyjskich banków od systemu SWIFT.

Rosyjskie banki mogą zostać odłączone od SWIFT

Współpracujemy z władzami europejskimi, aby poznać szczegóły organizacji, które zostaną objęte nowymi środkami i przygotowujemy się do przestrzegania instrukcji prawnych - czytamy w oświadczeniu SWIFT.

Warto przypomnieć, że odcięcie Rosji od systemu SWIFT było proponowane jeszcze w 2014 roku, gdy dokonano aneksji Krymu. Jednak wtedy organizacja zaapelowała, aby nie wywierać na nich nacisku. Tym razem jednak sytuacja jest zgoła inna i jak wynika z oświadczenia, SWIFT jest gotowe do nałożenia sankcji. Rozwiązanie nazywane jest "opcją atomową", gdyż spowolnienie gospodarcze nie dotknie tylko Rosji, ale to wschodnie mocarstwo najbardziej odczuje zmianę.

Bądź na bieżąco: Ukraina. Rosjanie wdarli się do Charkowa, Kijów się broni. Od kul zginęła 10-letnia Polina [RELACJA NA ŻYWO]

Wiec poparcia i solidarności z narodem ukraińskim

Zachód uderza sankcjami w Rosji

W sobotę [26.02.2022] przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podała, że złoży propozycję przywódcom UE o usunięcie części rosyjskich banków z systemu SWIFT, w tym banku centralnego Rosji. Również USA zapowiada ruch w tej kwestii.

Na ten moment nie wiadomo, które banki zostaną wyłączone z systemu i czy restrykcje będą dotyczyły także transakcji związanych z energetyką. Warto zaznaczyć, że rosyjska gospodarka przygotowuje się na ten moment od 2014 roku, czyli od czasu aneksji Krymu, gdy straszono Putina odłączeniem Rosji od SWIFT.

Sonda
Czy sankcje pomogą zatrzymać działania W. Putina?

[AKTUALIZACJA] Kanclerz Niemiec potwierdził, że wykluczy z systemu wszystkie banki

- Wspólnie z UE i wszystkimi państwami członkowskimi ustaliliśmy, że chcemy odciąć wszelkie możliwości finansowych działań Rosji na rynkach międzynarodowych. Chcemy zająć majątki wszystkich oligarchów. Pragniemy też podjąć bezpośrednie kroki karne wobec Putina i jego ludzi [...] zamykamy wszystkie banki rosyjskie i wyłączamy im system SWIFT - wszystkim rosyjskim bankom - powiedział kanclerz Niemiec Oalf Scholz.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany