Jak poinformował w poniedziałek, 28 lutego, rzecznik rumuńskiego rządu Dan Carbunaru, władze Rumunii zablokowały dostęp do rosyjskich propagandowych portali internetowych, w tym strony agencji Sputnik oraz telewizji RT (Russia Today). Przyczyną jest rozpowszechnianie rosyjskiej propagandy i dezinformacji na temat wojny na Ukrainie.
Z informacji przekazanych przez rząd Rumunii wynika, że do poniedziałkowego popołudnia zablokowanych zostało dziewięć stron internetowych. Do wieczora liczba ta może wzrosnąć.
Czytaj też: Japonia ostrzega Białoruś w związku z wojną na Ukrainie. Premier zabrał głos w sprawie wojsk jądrowych
RT zniknęła z Europy i Kanady
W niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że UE zakazała transmisji sygnału RT na terenie krajów unijnych.
“Państwowe (media) Russia Today i Sputnik oraz ich spółki zależne nie będą już mogły szerzyć swoich kłamstw, aby usprawiedliwiać wojnę Putina. Opracowujemy narzędzia do zakazania ich toksycznej i szkodliwej dezinformacji w Europie"
– napisała Ursula von der Leyen.
RT i kilka innych rosyjskich stacji zniknęło również z oferty sieci kablowych w Polsce. Decyzją KRRiT, zostały one wycofane już w piątek, 25 lutego, czyli drugiego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę.
W niedzielę telewizja RT została zablokowana również w Kanadzie. Bell i Rogers, czyli dwaj najwięksi kanadyjscy operatorzy telekomunikacyjni zdecydowali się usunąć kanał ze swojej oferty.
RT, która zaczęła działalność w 2005 roku jako Russia Today, jest nadawanym w wielu językach kanałem informacyjnym finansowanym przez rząd Rosji.
Czytaj też: Zawieszą lekcje w szkołach z powodu wojny na Ukrainie?! Jest rozporządzenie
Wojna na Ukrainie
Poniedziałek, 28 lutego jest piątym dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przypomnijmy, w czwartek 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę, niszcząc obiekty infrastruktury wojskowej oraz budynki mieszkalne w różnych częściach kraju. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację. Łącznie w kierunku Ukrainy Rosja wystrzeliła około 320 rakiet, przeważnie balistycznych małego zasięgu. Na Ukrainie trwa kryzys humanitarny. Z ogarniętego wojną kraju uciekają setki tysięcy obywateli, którzy znajdują pomoc w Polsce, na Słowacji, na Węgrzech, w Rumunii oraz wielu innych krajach.