rosja

i

Autor: EASTNEWS Wojna w Ukrainie już wielokrotnie zaskoczyła tych, którzy ją obserwują

Rosyjska armia walczy "po staremu". Ekspert wytyka masę błędów!

2022-05-14 8:32

Rosyjska armia, która miała aspiracje, by równać się do światowej czołówki, popełniła na Ukrainie szereg błędów i pokazała swoje słabości, bo pomimo modernizacji, wciąż walczy „po staremu” – mówi PAP Mariusz Cielma, redaktor naczelny miesięcznika „Nowa technika wojskowa”. - Wojna w Ukrainie już wielokrotnie zaskoczyła tych, którzy ją obserwują. Najpierw skuteczna obrona Ukraińców i nieudolna rosyjska ofensywa sprawiły, że upadła teza o szybkim zdobyciu Ukrainy - mówi PAP Mariusz Cielma, naczelny „Nowej Techniki Wojskowej”.

- Ta mityczna "wielka bitwa" w Donbasie również nie potoczyła się według planów Rosji – mówi PAP Mariusz Cielma, naczelny „Nowej Techniki Wojskowej”. -Ekspert dodał, że w Donbasie Rosja, która w pierwszej fazie inwazji nie radziła sobie z dowodzeniem, łącznością, logistyką, działając na wielu kierunkach, skupiła się na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy. - Ten etap, jak oczekiwano, miał być bliższy "tradycyjnemu" sposobowi prowadzenia wojny, bardziej znanemu Rosjanom. Mimo tego, pomimo powolnych zdobyczy, trudno mówić o spektakularnym sukcesie strony rosyjskiej – ocenił ekspert.

Cielma zaznaczył, że Rosja przez ponad dekadę prowadziła modernizację armii, aspirując do światowej czołówki. - Okazuje się, że, pomimo tych zmian, jej armia nie jest nowoczesna, bo ciągle próbuje walczyć "po staremu" i popełnia przy tym niewybaczalne z wojskowego punktu widzenia błędy – dodaje ekspert.

Express Biedrzyckiej - prof. Agnieszka Legucka: Rosjanie boją się wysłania na front

Dalszy przebieg wojny

Według eksperta rosyjska armia okazała się niezdolna do wystarczająco skutecznej walki w mieście. - W efekcie widzimy zrównany z ziemią Mariupol i taktykę ostrzeliwania i bombardowania, z ogromną liczbą ofiar wśród cywilów, a także resztki ukraińskich sił, wciąż broniące się w bombardowanym kombinacie Azowstalu – wskazuje ekspert. Rosjanie, co podkreślało wielu analityków, używali wojsk powietrzno-desantowych jako zwykłej piechoty, do szturmowania, przez co stracili wielu dobrze wyszkolonych żołnierzy.

Dalszy przebieg wojny jest trudny do przewidzenia, ale, jak prognozuje ekspert, w kolejnym etapie wojny „Rosja będzie walczyć coraz starszym sprzętem”, a Ukraina, jeśli zostaną zrealizowane zachodnie deklaracje wsparcia sprzętowego – coraz nowszym.

Sonda
Czy Ukraina wygra wojnę z Rosją?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE