Cmentarz w Piatichatkach powstał w 2000 roku z inicjatywy Federacji Rodzin Katyńskich. Pochowano tutaj 4 302 oficerów Wojska Polskiego i polskich cywili zamordowanych w 1940 przez NKWD, a także około 2 tysięcy radzieckich Ukraińców, Rosjan i Żydów zamordowanych przez NKWD w latach 1937–1938.
- Szacunek dla zmarłych jest miarą naszego człowieczeństwa i leży u podstaw naszej cywilizacji. Zbombardowanie cmentarza ofiar NKWD, ofiar zbrodni katyńskiej, w Charkowie-Piatichatkach to kolejny zbrodniczy czyn, który stawia Rosję poza nawiasem cywilizowanego świata - napisał na Twitterze prof. Piotr Gliński, minister kultury.
Rosyjskie tablice na cmentarzu w Katyniu. Polskie MSZ zaniepokojone
Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie to miejsce spoczynku wielu zasłużonych Polaków. Wśród wojskowych, ofiar zbrodni katyńskiej, znaleźli się tu m.in. Kazimierz Cybulski (+50 l.) i Tadeusz Kirchner (+48 l.), wielokrotni mistrzowie Polski w lekkoatletyce oraz Witold Mackiewicz (+27 l.), leśnik, podporucznik rezerwy piechoty Wojska Polskiego.
Był on bratem Czesława Mackiewicza (+66 l.) ps. „Szczygieł”, żołnierza Organizacji Wojskowej „Wilki”, który walczył w Okręgu Wilno Armii Krajowej. Czesław był ojcem Marii Kaczyńskiej (+67 l.), żony prezydenta Lecha Kaczyńskiego (+60 l.). Inny z jego braci walczył pod Monte Cassino, a kolejny, Mieczysław, został zwolniony z obozu w Ostaszkowie z uwagi na zbyt niski stopień wojskowy.