Maria Kaczyńska

i

Autor: ANDRZEJ LANGE/PAP, MARCIN SMULCZYŃSKI/SUPER EXPRESS Maria Kaczyńska

Rosjanie zbombardowali cmentarz ważny dla Marii Kaczyńskiej. Spoczywa tam jej stryjek

2022-03-24 8:10

Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie na Piatichatkach to nekropolia wojskowa, która została zbombardowana bombami kasetowymi przez rosyjskie wojsko. Spoczywają tam polscy oficerowie, którzy zostali zamordowani przez NKWD. Cmentarz został bardzo poważnie uszkodzony. Zniszczone zostały m.in. tabliczki z nazwiskami pomordowanych.

Cmentarz w Piatichatkach powstał w 2000 roku z inicjatywy Federacji Rodzin Katyńskich. Pochowano tutaj 4 302 oficerów Wojska Polskiego i polskich cywili zamordowanych w 1940 przez NKWD, a także około 2 tysięcy radzieckich Ukraińców, Rosjan i Żydów zamordowanych przez NKWD w latach 1937–1938.

- Szacunek dla zmarłych jest miarą naszego człowieczeństwa i leży u podstaw naszej cywilizacji. Zbombardowanie cmentarza ofiar NKWD, ofiar zbrodni katyńskiej, w Charkowie-Piatichatkach to kolejny zbrodniczy czyn, który stawia Rosję poza nawiasem cywilizowanego świata - napisał na Twitterze prof. Piotr Gliński, minister kultury.

Rosyjskie tablice na cmentarzu w Katyniu. Polskie MSZ zaniepokojone

Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie to miejsce spoczynku wielu zasłużonych Polaków. Wśród wojskowych, ofiar zbrodni katyńskiej, znaleźli się tu m.in. Kazimierz Cybulski (+50 l.) i Tadeusz Kirchner (+48 l.), wielokrotni mistrzowie Polski w lekkoatletyce oraz Witold Mackiewicz (+27 l.), leśnik, podporucznik rezerwy piechoty Wojska Polskiego.

Był on bratem Czesława Mackiewicza (+66 l.) ps. „Szczygieł”, żołnierza Organizacji Wojskowej „Wilki”, który walczył w Okręgu Wilno Armii Krajowej. Czesław był ojcem Marii Kaczyńskiej (+67 l.), żony prezydenta Lecha Kaczyńskiego (+60 l.). Inny z jego braci walczył pod Monte Cassino, a kolejny, Mieczysław, został zwolniony z obozu w Ostaszkowie z uwagi na zbyt niski stopień wojskowy.

Katyński Marsz Cieni przeszedł przez Warszawę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE