Wojna Ukraina

i

Autor: PAP/Alena Solomonova Wojna Ukraina

Rosja zaatakuje Mołdawię? Wiceszefowa ministerstwa obrony Ukrainy nie ma złudzeń. "Rosja ma plan"

2022-05-04 18:48

Wojna na Ukrainie trwa już trzeci miesiąc. Sytuacja jest coraz bardziej niepokojąca. Bomby i pociski spadają coraz bliżej polskiej granicy. Niestety, wiele wskazuje na to, że Putin ma jeszcze gorszy plan niż ten już realizowany. - Rosja prawdopodobnie ma plan, by wykorzystać terytorium nieuznawanego Naddniestrza do ataku na Mołdawię - oceniła w środę wiceszefowa ukraińskiego resortu obrony Hanna Malar, cytowana przez portal informacyjny RBK. Co więcej, Mołdawia oficjalnie potwierdziła, że nie zamierza ubiegać się o członkostwo w NATO w obawie przed reakcją Rosji.

Wojna na Ukrainie. Plany Rosji

"Putin wykorzystuje terytorium Białorusi do prowadzenia agresji przeciwko Ukrainie. Prawdopodobnie istnieje również taki plan wobec Mołdawii. Zwłaszcza, że rejestrujemy obecnie przygotowania lotniska w Tyraspolu do przyjęcia samolotów i wiemy, że rosyjskie wojska, które obecnie znajdują się w regionie naddniestrzańskim w Mołdawii, są w pełnej gotowości bojowej. Wszystkie scenariusze są możliwe i przygotowujemy się do nich" – powiedziała w środę, 4 maja wiceszefowa ukraińskiego resortu obrony Hanna Malar, cytowana przez portal informacyjny RBK. Zaznaczyła jednak, że Rosjanie mieli plany, by zorganizować 9 maja paradę zwycięstwa w Kijowie, a Ukraińcy te plany pokrzyżowali. "Myślę, że 9 maja jeszcze bardziej rozczarujemy rosyjską armię w niektórych obszarach" – powiedziała Malar.

Tymczasem prezydent Mołdawii Maia Sandu powiedziała w rozmowie z tygodnikiem "The Economist”, że jej Mołdawia nie ma obecnie aspiracji, aby ubiegać się o członkostwo w NATO. Stwierdziła, że obawia się, że inicjatywa taka mogłaby doprowadzić do zbrojnej reakcji ze strony Rosji. W ocenie Sandu, ewentualna inicjatywa Kiszyniowa służąca przystąpieniu do NATO "mogłaby zostać odebrana jako prowokacja”.

"Staramy się zrobić wszystko, aby uchronić Mołdawię przed wojną. Neutralność nie zapewnia nam jednak stuprocentowej ochrony”, stwierdziła prezydent.

Przypomnijmy. Wojna na Ukrainie wybuchła 24 lutego 2022 roku. Rosja najprawdopodobniej miała plan szybkiego podboju Ukrainy. Tymczasem okazuje się, że ta cały czas walczy i krzyżuje mocno plany rosyjskiego dyktatora. Za kilka dni w Rosji wielkie święto. Mówi się, że 9 maja Putin oficjalnie wypowie Ukrainie wojnę. Ale jakie jeszcze okrutne plany ma w głowie?

Matura dla uchodźców z Ukrainy
Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?
Nasi Partnerzy polecają