Norwegia Rosja

i

Autor: Terlecki źródło: screenshot Google Maps

Rosja wściekła po decyzji Norwegów. Rośnie napięcie wokół wysp

2022-06-29 17:40

Rosja coraz bardziej izolowana na arenie międzynarodowej. Już od tygodni trwa częściowa blokada Obwodu Kaliningradzkiego, a teraz Moskwa musi liczyć się z kolejnymi problemami. Tym razem to Norwegia zdecydowała się na wprowadzenie blokady wobec Rosjan. Ograniczenie dostępu do archipelagu Svalbard tłumaczą obowiązującymi sankcjami nałożonymi na Rosję.

Rosja rękami swojego Ministra Spraw Zagranicznych zabrała się za próbę dyscyplinowania Norwegii. Po tym, jak okazało się, że Oslo zaczęło blokować Moskwie dostęp do Svalbardu, Kreml wybuchł wściekłością. Rosjanie zostali odcięci od ważnej dla nich osady górniczej na wyspach.

Rosja spiera się z Norwegią. Poszło o dostęp do węgla na Svalbardzie

Barentsburg to osada górnicza założona przez Rosjan na archipelagu Svalbard. Kreml zajmuje się tam przede wszystkim wydobywaniem węgla. O aktywności Rosjan w tym regionie trzeba chyba zacząć mówić w czasie przeszłym. Norwegowie zaczęli bowiem blokować transporty Rosjan do i ze Svalbardu, co wywołało natychmiastową reakcję Moskwy. 

- Zażądaliśmy jak najszybszego rozwiązania tej kwestii przez stronę norweską. Wskazaliśmy, że nieprzyjazne działania przeciwko Rosji nieuchronnie spotkają się z odpowiednimi środkami odwetowymi - ostrzegło rosyjskie MSZ w oficjalnym komunikacie.

Oslo blokuje dostawy części zamiennych do pojazdów, żywności, materiałów budowlanych oraz sprzętu medycznego do Barentsburga. Jako powód strona norweska wskazuje międzynarodowe sankcje, jakie nałożone są obecnie na Rosję. Zdaniem szefa Komisji Spraw Zagranicznych rosyjskiej Rady Federacji, Konstantina Kosaczowa, to wręcz niemoralne.

- Władze norweskie próbują pozostawić rosyjskich górników bez jedzenia, co jest z natury niemoralne. To narusza prawa człowieka i zasady humanizmu -  oburza się Konstantin Kosaczow.

Poniżej galeria ze zdjęciami z dramatycznego ataku Rosjan na ukraińskie centrum handlowe

Rosja nie ma dostępu do Svalbardu. Norwegia blokuje od początku czerwca

Blokada weszła w życie z początkiem czerwca. To wówczas bowiem dziennik norweski E24 po raz pierwszy informował o zatrzymaniu na Morzu Norweskim transportu z żywnością. Statek podążający z Rosji do osady Barentsburg został zatrzymany, a potem zawrócony do rosyjskiego brzegu.

W osadzie żyje obecnie około 500 Rosjan, a właścicielem mieszczącej się tam kopalni jest firma Arktikugol. Firma nie ma pola do negocjacji, ponieważ ogólnie na rosyjskie górnictwo zostały nałożone ciężkie sankcje.

Kontrofensywa Rosjan w odpowiedzi na norweską blokadę?

W środę miejsce miała interesująca w kontekście wyżej opisywanych wydarzeń sytuacja. Najpierw na komunikatorze Telegram pojawiła się informacja autorstwa rosyjskiej grupy hakerów Killnet, która zawierała ostrzeżenie. Niedługo później zaatakowane zostały w sieci norweskie instytucje, jak chociażby Norweska Inspekcja Pracy. Nie wiadomo jednak, czy to bezpośrednia odpowiedź Rosji na blokadę Svalbardu.

Sonda
Czy to dobrze, że znani ludzie odwiedzają objętą wojną Ukrainę?
Express Biedrzyckiej - dr Jacek Sokołowski: Wojna rozbiła polityczną narrację w Polsce
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE