Wikipedia jest darmową encyklopedią internetową, gdzie można znaleźć obszerne informacje na niemal każdy temat. Jest także na bieżąco uzupełniana, więc opisuje także bieżące wydarzenia. Nie pominięto nawet tematu wojny na Ukrainie. Na Wikipedii można znaleźć między innymi artykuły o bombardowaniu Mariupola czy ludobójstwie w Buczy. Konflikt został także uwzględniony w artkule poświęconym Władimirowi Putinowi. W kategorii „Stosunki z Ukrainą (2012-obecnie)” znajduje się także podkategoria „Po inwazji na Ukrainę (2022)”.
Sprawdź: Ci ludzie nie mają godności. Rosja zaczęła uprowadzać ukraińskie dzieci
W naszej galerii możesz zobaczyć, jak Rosjanie tworzą w Mariupolu getta dla Ukraińców.
„24 lutego 2022, po ośmiu latach działań hybrydowych, zainicjował militarną inwazję Rosji na Ukrainę. Trzy dni później, 27 lutego 2022 prokurator generalna Ukrainy, Irina Wenediktowa zapowiedziała udowodnienie Władimirowi Putinowi w uczciwym procesie, że jest on mordercą i zbrodniarzem wojennym” – czytamy na Wikipedii.
W odpowiedzi na te treści rosyjski państwowy regulator mediów i Internetu, czyli Roskomnadzor, domaga się od Wikipedii usunięcia kawałków artykułu mówiących o wojnie na Ukrainę. Według strony rosyjskiej, materiał zawiera nieścisłe informacje o celach i formie „specjalnej operacji wojskowej” w celu ochrony Donbasu. Ponadto Roskomnadzor zarzuca, że artykuł prezentuje wyłącznie treści nacechowane antyrosyjsko. Już trzykrotnie Roskomnadzor żądał od Wikipedii, by usunęła te treści, jednak bez rezultatu. Tymczasem w samej Rosji zablokowane są niektóre materiały opisujące wydarzenia na Ukrainie, jak zbrodnie wojenne, ostrzał Mariupola czy masakra w Buczy.
Zobacz: Chcieli zabić Wołodymyra Zełenskiego! Ukraina ujawnia szczegóły szaleńczego planu Rosji
Strona rosyjska zagroziła Wikipedii, że jeśli twórcy artykułu nie usuną wskazanych fragmentów, Wikipedia zostanie ukarana karą grzywny w wysokości 4 milionów rubli.