Roman Giertych vs Patryk Jaki

i

Autor: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER; Paweł Dąbrowski/Super Express Roman Giertych vs Patryk Jaki

MUSI PONIEŚĆ KONSEKWENCJE

Roman Giertych ma przeprosić Patryka Jakiego. Wszystko przez jeden wpis na Twitterze

2023-01-17 13:33

Mecenas Roman Giertych ma przeprosić europosła Patryka Jakiego. Za co? Chodzi o wpis, który Giertych opublikował na Twitterze. We wpisie komentował ugodę do jakiej doszło między Donaldem Tuskiem a politykiem Solidarnej Polski. Użył przy tym słów, które przez Jakiego zostały odebrane jako nieodpowiednie, europoseł wkroczył więc na ścieżkę prawną.

Roman Giertych musi przeprosić Patryka Jakiego. Poszło o jeden wpis na Twitterze

Roman Gietrych musi przeprosić Patryka Jakiego. Za co? Za swój komentarz, w którym odnosił się do ugody między Jakim a Tuskiem. W maju 2020 roku ugodą zakończył się proces między tymi politykami, koniec końców Jaki napisał na Twitterze:: - Ja, Patryk Jaki przepraszam Pana Donalda Tuska za zamieszczenie zdjęcia na moim koncie tweeterowym dnia 18.06.2018r. , które mogło powodować niezamierzone przeze mnie naruszenie dóbr osobistych Pana Donalda Tuska” (pisownia oryginalna) - chodziło zdjęcie przedstawiające płaczącego Donalda Tuska. Zostało ono użyte przez Jakiego jako komentarz do przegranego przez Niemcy meczu z Meksykiem, a pochodziło z pogrzebu posła Sebastiana Karpiniuka, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Po zakończeniu tej sprawy, Giertych napisał (także na Twitterze): - Zmuszenie Jakiego do przeprosin, to prawie jakby ktoś Suskiego zmusił do myślenia, Macierewicza do logicznych wywodów, a Morawieckiego do mówienia prawdy. No i się zaczęło! 

Giertych z naganą. Sąd Dyscyplinarnyzdecydował, że mecenas przekroczył granicę adwokackiej swobody wypowiedzi

Patryk Jaki poczuł się urażony takim komentarzem i udał się do Sądu Dyscyplinarnego. Ten zdecydował, że Roman Giertych takim wpisem jest przekroczył granicę adwokackiej swobody wypowiedzi. Jak cytuje tvpinfo.pl: - Adwokat Roman Giertych nie zachował zasad rzeczowości, umiaru, współmierności i oględności, naruszając w ten sposób godność przeciwnika procesowego. Sąd Dyscyplinarny nałożył na Giertycha naganę, adwokat musi też pokryć koszty sadowe w wysokości 2 tys. zł, a do tego mecenas musi zamieścić na Twitterze przeprosiny.

Treść przeprosin jest następująca, a cytuje ją tvpinfo.pl: - Adwokat Roman Giertych przeprasza Pana Patryka Jakiego za umieszczenie w serwisie Twitter w dniu 26 maja 2020 roku komentarza odnoszącego do ugody zawartej pomiędzy Patrykiem Jakim a klientem adwokata Romana Giertych Donaldem Tuskiem przed Sądem Rejonowym dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie, sygn. akt I Co 1318/19 i wyraża ubolewanie za podanie w nim nieprawdziwej i obraźliwej informacji, że Pan Patryk Jaki został zmuszony do zawarcia ugody w przedmiotowej sprawie. 

Sonda
Korzystałeś kiedyś z usług adwokata?
Politycy od kuchni - Patryk Jaki 2022