Londyn

i

Autor: Shutterstock Londyn

Polacy nie mają po co wracać do kraju! Za granicą zarabiają znacznie więcej [RAPORT]

2018-09-27 6:00

Wracajcie do Polski! – nawołują politycy co rusz tych, którzy za chlebem wyjechali na Zachód. Ale do czego mają wracać? Jak się okazuje, nasi rodacy poza granicami kraju mogą liczyć na takie zarobki, o jakich w ojczyźnie mogliby tylko pomarzyć… A to nie są jedyne plusy, trzymające ich na emigracji!

Jak wynika z raportu „Zarobki Polaków za granicą” firmy Euro-Tax, Polacy są na Zachodzie bardzo cenionymi pracownikami. 2017 rok był rekordowy pod względem wynagrodzeń rodaków poza granicami. W sumie polscy emigranci zarobili aż 136,5 mln zł. Na najlepsze pensje mogą liczyć w Austrii. „Średnie wynagrodzenie za pracę w tym kraju wynosiło bowiem 8 955 zł” - czytamy w raporcie. Tymczasem w Polsce przeciętna pensja oficjalnie wynosi 4,7 tys. zł. Jednak jak wynika z danych GUS, poniżej średniej zarabia prawie 70 proc. pracowników!

W Polsce mieszkaliśmy w małym mieszkaniu w bloku, a tu, po dwóch latach wspólnej pracy, oszczędziliśmy na depozyt na zakup własnego domu z ogródkiem, na pięknym, dość drogim osiedlu. Jeśli tu masz pracę, to masz na ten przysłowiowy chleb i zagraniczne wczasy chociaż raz do roku. Dzieci, bo to najważniejszy powód wyjazdu, pomimo płatnych uniwersytetów, mają szansę na lepsze życie. Bez tzw. pleców. Nie ma problemów z miejscem w żłobku, czy przedszkolu. Jest tyle miejsc, ile potrzeba. Leki, optyk i dentysta są darmowe dla dzieci uczących się. To też duża pomoc finansowa.

- mówi nam pani Ina Nowak Sikoń (43 l.), od kilku lat mieszkająca w Anglii. Jak podkreśla, minusem życia na emigracji, jest jednak ciągła tęsknota za bliskimi w kraju.

- Czynniki, które przemawiają za pozostaniem na emigracji to obok aspektu zarobkowego przede wszystkim jednak poprawa stopy życiowej, emerytury, ale i ubezpieczenia, czy zasiłki. Te czynniki są bardziej przewidywalne niż w Polsce, niektóre kraje np. Norwegia są w stanie zaoferować Polakom o wiele wicęj, niezależnie od wyższych płac. Relacje między państwem a obywatelem są bardziej korzystne – zauważa prof. Henryk Domański (66 l.), socjolog.

Tyle zarabiają Polacy w innych krajach (średnio na osobę w przeliczeniu na złotówki):

Austria - 8 955 zł

Irlandia - 8 639 zł
Wielka Brytania - 7 849

Niemcy - 7 792 zł
Holandia - 6 479 zł
Belgia - 5 943 zł

Polska - 4798 zł

Nasi Partnerzy polecają