Rzeź wołyńska podczas II wojny światowej: Dlaczego Ukraińcy mordowali Polaków?

i

Autor: archiwum se.pl Rzeź wołyńska w Lipnikach. 26 marca 1943 fot. Sarnowski

Rocznica Rzezi Wołyńskiej. Politycy uczcili pamięć pomordowanych

2018-07-11 13:28

75 lat temu, 11 lipca 1943 roku nastąpił kulminacyjny moment Rzezi Wołyńskiej. Ten dzień przetrwał w pamięci Polaków jako Krwawa Niedziela. Szacuje się, że tego dnia z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęli mieszkańcy około 100 miejscowości na Kresach. Od kul, kos, wideł, młotków i innych narzędzi – tak byli mordowani Polacy. Na dzień masakry zaplanowano niedzielę, bowiem w ten dzień Polacy masowo zbierali się w kościołach na mszach. Dziś ten straszny dzień uczcili politycy.

Dziś obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. W Warszawie odbyły się centralne uroczystości, w których udział wzięli między innymi szef rządu Mateusz Morawiecki, ministrowie rządu oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.

- Czy nie czas, by w imię poznania Boga, który jest miłością, zakończyć także kolejny etap, który jest oparty na słowach "przebaczamy, ale nie zapomnimy"? Trzeba bowiem jasno i wyraźnie sprecyzować tę myśl, aby można było pójść dalej. Tak, nie zapomnimy faktów historycznych, by młodzi ludzie mogli z nich wyciągać wnioski i naukę – mówił podczas mszy ks. płk January Wątroba.

- Zakaz ekshumacji jest dla nas barbarzyństwem, ciosem wymierzonym w nasze serca. Prosimy was bardzo, abyście swoimi decyzjami, nieugiętością, odwagą doprowadzili do pochówków tych ofiar – w myśl hasła: Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę, ale także o pochówek proszą ofiary – apelował do władz z kolei ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Premier Mateusz Morawiecki złożył zaś pod tablicami poświęconymi żołnierzom broniącym polską społeczność na Kresach znicze.

<blockquote class="twitter-tweet" data-lang="pl"><p lang="pl" dir="ltr">Premier <a href="https://twitter.com/MorawieckiM?ref_src=twsrc%5Etfw">@MorawieckiM</a> złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. <a href="https://t.co/5ZJ8HauvuN">pic.twitter.com/5ZJ8HauvuN</a></p>&mdash; Kancelaria Premiera (@PremierRP) <a href="https://twitter.com/PremierRP/status/1016990425486430208?ref_src=twsrc%5Etfw">11 lipca 2018</a></blockquote>
<script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

- W 75. rocznicę apogeum zbrodni,dokonanych przez UPA na Polakach,czcimy pamięć zamordowanych, potępiamy morderców i domagamy się możliwości godnego uczczenia ofiar, w tym także ekshumacji ich zbiorowych mogił. Nie ma miejsca i zgody na gloryfikację sprawców i uczestników tych zbrodni - stwierdził marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

<blockquote class="twitter-tweet" data-lang="pl"><p lang="pl" dir="ltr">W 75rocznicę apogeum zbrodni,dokonanych przez UPA na Polakach,czcimy pamięć zamordowanych, potępiamy morderców i domagamy się możliwości godnego uczczenia ofiar, w tym także ekshumacji ich zbiorowych mogił.Nie ma miejsca i zgody na gloryfikację sprawców i uczestników tych zbrodni <a href="https://t.co/NgTpOPxwuC">pic.twitter.com/NgTpOPxwuC</a></p>&mdash; Stanisław Karczewski (@StKarczewski) <a href="https://twitter.com/StKarczewski/status/1017006164838617088?ref_src=twsrc%5Etfw">11 lipca 2018</a></blockquote>
<script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Wedle jego słów, prezydent Andrzej Duda ma podczas trwającego w Brukseli szczytu NATO ma porozmawiać z prezydentem Ukrainy. – Potrzebny jest dialog. Z tego co wiem, to w Brukseli ma dojść do spotkania prezydenta [Dudy] z prezydentem Poroszenko. Ten dialog trwa i będzie trwał. Na pewno widać i czujemy to w tej chwili, jest odczuwalne w naszych relacjach, że nasze kontakty osłabły, ale musimy budować na prawdzie, musimy być nieustępliwi i przekazywać naszą wspólną prawdę. To budowanie relacji musi być oparte na dokładnej analizie historycznej i przede wszystkim prawdzie, takim wzajemnym zaufaniu – powiedział Karczewski w „Sygnałach dnia”.