Winnicki przeciw Finlandii w NATO
Sejm zgodził się na akcesję Szwecji oraz Finlandii do NATO. Podczas obu głosowań sala plenarna w Sejmie była niemal pełna. W głosowaniu nad projektem ustawy dotyczącym ratyfikacji akcesji Szwecji do NATO posłowie byli jednogłośni. Za zagłosowało 442 posłów, czyli wszyscy biorący udział w głosowaniu. Trochę inaczej wyglądała sytuacja w przypadku Finlandii. W drugim głosowaniu, ws. przystąpienia do NATO Finlandii, za było 440 posłów. Jeden poseł - Robert Winnicki (Konfederacja) był przeciw, a drugi poseł Konfederacji - Grzegorz Braun wstrzymał się od głosu. Co ciekawe, w przypadku Szwecji Winnicki zagłosował "ZA". Czyżby poseł Konfederacji miał coś przeciwko rodakom Simo Häyhy? Tłumaczenie posła jest kuriozalne.
- Ws. głosowania nad członkostwem Finlandii w NATO niestety pomyliłem się, sądziłem, że głosujemy już kolejny punkt - o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji - napisał na Twitterze.
Finlandia i Szwecja w NATO
Teraz ustawy trafią do Senatu. Po obradach w Senacie, dokumenty trafią do prezydenta, który ratyfikuje Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji nowych członków Sojuszu. Zgoda polskich polityków to jednak za mało, aby doszło do akcesji. Zgodę musi wyrazić każdy z 30 członków NATO. Poza Polską zgodę wyraziły na razie tylko cztery państwa: Dania, Norwegia, Islandia i Kanada. Protokoły akcesyjne w w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli podpisali ambasadorowie krajów NATO.
Przyjęcie nowych członków do NATO jest regulowane przez artykuł 10. Traktatu Północnoatlantyckiego - podpisanego 4 kwietnia 1949 roku w Waszyngtonie dokumentu stanowiącego podstawę Sojuszu. Traktat został przyjęty przez 12 państw założycielskich NATO. Z czasem ratyfikowało go 18 kolejnych krajów, które przystąpiły tym samym do Sojuszu.