Robert Winnicki przeciwny wejściu Finlandii do NATO. Jako jedyny w Sejmie. Dlaczego ośle?

i

Autor: MARCIN SMULCZYŃSKI / SUPER EXPRESS

Robert Winnicki przeciwny wejściu Finlandii do NATO. Jako jedyny w Sejmie. Dlaczego pośle?

2022-07-07 20:46

Brutalny atak Rosji na Ukrainę sprawił, że cały zachód musiał na nowo przemyśleć panujące zasady bezpieczeństwa, umocnić sojusze i stworzyć nowe. O przystąpienie do NATO wystąpiła m.in. Finlandia - kraj, który ze względu na swoje położenie doskonale rozumie zagrożenie ze strony Rosji. Nad zgodą ws. przyłączenia Finlandii do NATO głosowali posłowie. Sala plenarna była niemal pełna. Obecnych było 442 posłów. Niemal wszyscy byli zgodni co do aneksji Finlandii. Na przekór kolegom zagłosowało tylko dwóch. Grzegorz Braun się wstrzymał, a Robert Winnicki jako jedyny poseł w Sejmie zagłosował przeciw. Czemu? Nie uwierzycie, jak się potem tłumaczył.

Winnicki przeciw Finlandii w NATO

Sejm zgodził się na akcesję Szwecji oraz Finlandii do NATO. Podczas obu głosowań sala plenarna w Sejmie była niemal pełna. W głosowaniu nad projektem ustawy dotyczącym ratyfikacji akcesji Szwecji do NATO posłowie byli jednogłośni. Za zagłosowało 442 posłów, czyli wszyscy biorący udział w głosowaniu. Trochę inaczej wyglądała sytuacja w przypadku Finlandii. W drugim głosowaniu, ws. przystąpienia do NATO Finlandii, za było 440 posłów. Jeden poseł - Robert Winnicki (Konfederacja) był przeciw, a drugi poseł Konfederacji - Grzegorz Braun wstrzymał się od głosu. Co ciekawe, w przypadku Szwecji Winnicki zagłosował "ZA". Czyżby poseł Konfederacji miał coś przeciwko rodakom Simo Häyhy? Tłumaczenie posła jest kuriozalne.

- Ws. głosowania nad członkostwem Finlandii w NATO niestety pomyliłem się, sądziłem, że głosujemy już kolejny punkt - o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji - napisał na Twitterze. 

Express Biedrzyckiej - gen. Waldemar Skrzypczak: NATO daje się wodzić za nos Putinowi

Finlandia i Szwecja w NATO

Teraz ustawy trafią do Senatu. Po obradach w Senacie, dokumenty trafią do prezydenta, który ratyfikuje Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji nowych członków Sojuszu. Zgoda polskich polityków to jednak za mało, aby doszło do akcesji. Zgodę musi wyrazić każdy z 30 członków NATO. Poza Polską zgodę wyraziły na razie tylko cztery państwa: Dania, Norwegia, Islandia i Kanada. Protokoły akcesyjne w w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli podpisali ambasadorowie krajów NATO.  

Przyjęcie nowych członków do NATO jest regulowane przez artykuł 10. Traktatu Północnoatlantyckiego - podpisanego 4 kwietnia 1949 roku w Waszyngtonie dokumentu stanowiącego podstawę Sojuszu. Traktat został przyjęty przez 12 państw założycielskich NATO. Z czasem ratyfikowało go 18 kolejnych krajów, które przystąpiły tym samym do Sojuszu.

Sonda
Czy Szwecja i Finlandia powinny wejść do NATO?
Nasi Partnerzy polecają