Abonament RTV kontrole

i

Autor: gettyimages Odbiornik radiowy i telewizyjny powinien być zarejestrowany, a za każde urządzenie należy uiszczać abonament

Tylko u nas

Rewolucyjne zmiany w abonamencie RTV! "Myślę, że determinacja jest taka, aby 1 stycznia 2025 abonament zniknął". Jest jedno "ale"

2024-03-03 8:12

Miesięczna opłata abonamentowa za odbiorniki telewizyjny i radiowy to 27 złotych i 30 groszy. Jak udało nam się dowiedzieć, nowa ekipa rządząca planuje w tym obszarze potężne zmiany. O szczegółach opowiedział nam Bogdan Zdrojewski, szef sejmowej komisji kultury. - Abonament jest anachroniczny, niesprawiedliwy, słabo ściągalny i kosztowny - mówi polityk.

Donald Tusk planował likwidację abonamentu radiowo telewizyjnego już podczas pierwszej kadencji rządów PO-PSL po 2007 roku. Prace nad nową formułą mediów publicznych nie przyniosły wówczas efektu, nadchodzi kolejne podejście do tego tematu. Bogdan Zdrojewski przewodniczący sejmowej komisji kultury powiedział w "Sednie  Sprawy", że w obozie władzy jest duża determinacji by podjąć próbę likwidacji abonamentu. - Myślę, że determinacja jest taka aby 1 stycznia 2025 abonament zniknął z naszej przestrzeni, ale po to żeby on zniknął trzeba wprowadzić alternatywy - mówi były minister kultury. 

Zdrojewski dodaje, że rozważane są dwa warianty alternatywnego finansowania mediów publicznych. - Po pierwsze to mechanizm finansowania telewizji z budżetu państwa w określonej proporcji do PKB tak jak jest to w prawie połowie państw europejskich. Albo będzie to opłata audiowizualna przypisana od razu do PIT czy do CIT w przypadku podmiotów gospodarczych i będzie automatycznie ściągana w wysokości 8, 9 zł miesięcznie- słyszmy od polityka PO. 

Według gościa Radia Plus bardziej prawdopodobne jest finansowanie mediów publicznych wprost z budżetu państwa, niż w formie opłaty audiowizualnej. Nowa ustawa medialna zakończyłaby też okres postawienia mediów publicznych w stan likwidacji. 

Kontrolowaniem stanu opłacania abonamentu zajmuje się Poczta Polska. W przypadku ujawnienia nieopłacenia tej daniny pada wezwanie do zapłaty 30-krotności miesięcznego abonamentu RTV. Przy dzisiejszej stawce to 819 złotych.

B.ZDROJEWSKI: OD 2025 ROKU NIE BĘDZIE ABONAMENTU

Co wiesz o Donaldzie Tusku. Pytanie numer 7 tylko dla wielkich znawców życia polityka!

Pytanie 1 z 15
Gdzie urodził się Donald Tusk?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany